Krzysztof Szamałek


Krzysztof Szamałek, urodzony 5 marca 1953 roku w Koninie, to wybitny specjalista w dziedzinie geologii, który od 2012 roku posiada tytuł profesora tytularnego. W chwili obecnej jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, a jego praca naukowa ma miejsce na Wydziale Geologii tej uczelni.

Jako doktor habilitowany, Krzysztof Szamałek pełni wiele istotnych funkcji akademickich. Jest pracownikiem Zakładu Geologii Gospodarczej i Złożowej oraz przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Geochemii, Mineralogii i Petrologii UW. Ponadto, jest również zastępcą przewodniczącego Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk.

Jego wiedza i doświadczenie obejmują szeroki zakres tematyczny, koncentrując się na geologii gospodarczej, geologii złóż oraz zarządzaniu środowiskiem. Dzięki zaangażowaniu w pracę naukową oraz dydaktyczną, Krzysztof Szamałek przyczynia się do rozwoju tej ważnej dziedziny wiedzy.

Kariera naukowa

Krzysztof Szamałek to ceniony naukowiec, który z wyróżnieniem ukończył Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1978 roku oraz Wydział Zarządzania UW w 1982 roku. Już w trakcie studiów zdobył prestiżową nagrodę specjalną im. Jana Samsonowicza, nazywaną „nagrodą za wybitne osiągnięcia w nauce”.

Jego dorobek publikacyjny jest imponujący, obejmuje ponad 150 prac oraz książek, w tym:

  • Geologia i surowce mineralne oceanówPWN (2009, współautor: W. Mizerski),
  • Podstawy geologii gospodarczej i gospodarki surowcami mineralnymi (2007, PWN),
  • Surowce mineralne mórz i oceanów (współautorzy: S. Depowski, E. Ruhle, R. Kotliński, 1998, Wyd. Naukowe Scholar, przetłumaczona na język chiński i wydana w Chinach w 2001),
  • Studium opłaty eksploatacyjnej w gospodarce złożem kopaliny (2001, Wyd. Naukowe Scholar).

Wspólnie z Z. Kundzewiczem oraz P. Kowalczakiem jest autorem artykułu The Great Flood of 1997 in Poland (1999, Hydrological Sciences Journal Vol.44 (6), s. 855–870). Szamałek posiada również tytuł European Geologist i był przewodniczącym Rady Geologicznej przy Ministrze Środowiska. Otrzymał medal za zasługi w zwalczaniu powodzi.

W czasie studiów pełnił rolę kierownika klubu „Hybrydy” oraz był przewodniczącym rady uczelnianej SZSP Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2009–2013 był przewodniczącym Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Geologicznego oraz wiceprzewodniczącym Rady Fundacji „Semper Polonia”.

Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowo-badawczych oraz sekretarza naukowego w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie. W 2000 roku został laureatem nagrody i medalu im. Karola Bohdanowicza. Był członkiem Komitetu Gospodarki Wodnej PAN oraz Komitetu Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN. Jest aktywnym członkiem rad redakcyjnych czasopism takich jak „Gospodarka Surowcami Mineralnymi”, „Cement-Wapno-Beton” oraz „Szkło i Ceramika”, a także „Prace ICiMB”. Należy do Polskiego Towarzystwa Geologicznego, Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ceramicznego.

Kariera polityczna

W latach 1976-1989 Krzysztof Szamałek był aktywnym członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, do której wstąpił podczas swoich studiów. Po rozpoczęciu kariery akademickiej w 1979 roku, stał się pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. Pełnił również rolę I sekretarza Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR na Wydziale Geologii tegoż uniwersytetu. Jako student uczestniczył w działalności Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, a w latach 1977-1979 był przewodniczącym Rady Uczelnianej SZSP UW. W 1977 roku kierował również Klubem Hybrydy.

W 1997 roku, w wyniku oskarżeń przez dziennik „Życie”, zarzucano mu bezpodstawnie udział w organizacji bojówek, które zakłócały wykłady prowadzone przez Towarzystwo Kursów Naukowych. Ostatecznie autorzy i redakcja „Życia” przeprosili go w komunikacie prasowym, będącym wynikiem ugody sądowej. Krzysztof Szamałek, jako reakcję na te oskarżenia, wniósł przeciwko redakcji zarówno proces cywilny, jak i karny w Warszawie.

W 2004 i 2006 roku starał się o tytuł profesora na Uniwersytecie Warszawskim, jednak ze względów politycznych, związanych ze sprawą TKN, Senat UW dwukrotnie odmówił zatwierdzenia jego kandydatury. Dopiero w 2009 roku, bez żadnych kontrowersji, senat pozytywnie zaopiniował jego kandydaturę, co zaowocowało mianowaniem go na stanowisko profesora nadzwyczajnego.

Szamałek jest członkiem i byłym wiceprzewodniczącym, a później przewodniczącym Stowarzyszenia „Ordynacka”, które powstało w 2001 roku i zrzesza byłych studentów ZSP, a obecnie kierowane jest przez Włodzimierza Czarzastego. Należy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z ramienia którego bezskutecznie starał się o miejsce w Sejmie RP w latach 1997 i 2001 w okręgu z siedzibą w Koninie, a także do sejmiku województwa mazowieckiego w 2014 oraz w 2015 roku w Warszawie.

W okresie 1994-1997 i 2001-2005 pełnił ważną funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, gdzie zajmował się sprawami jako Główny Geolog Kraju. W latach 1998-2001 sprawował urząd dyrektora w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy Prezydencie RP, gdzie odpowiadał za zarządzanie aspektami energetycznymi oraz surowcowymi, a również za kryzysowe sytuacje. W szczególności w 1997 roku, podczas katastrofalnej powodzi, wspólnie kierował akcją zwalczania jej skutków na terenie całego kraju.

Między rokiem 2005 a 2006 Krzysztof Szamałek pełnił rolę wiceprezesa zarządu Fundacji EkoFundusz. Był także prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Mostostal Warszawa SA. Ponadto, pracował w radach nadzorczych takich firm jak KGHM Polska Miedź SA, Petrobaltic, Nafta Polska oraz Banku Ochrony Środowiska SA. Na koniec, przewodniczył radzie nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Gospodarki Żywnościowej, a także fundacji EkoFundusz oraz Mostostal Płock SA.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Krzysztof Szamałek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 04.05.2019 r.]
  2. Informacje na stronie Uniwersytetu Warszawskiego. [dostęp 02.08.2016 r.]
  3. „Życie” z 02.05.2000 r. oraz z 12.01.2001 r., str. 3

Oceń: Krzysztof Szamałek

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:20