Bożena Kazimiera Mikołajczyk, znana z nieprzeciętnej kariery zawodowej, to wybitna ekonomistka, która swoje życie zawodowe poświęciła naukom ekonomicznym. Urodziła się 20 listopada 1944 roku w Koninie i od tamtej pory zyskała uznanie jako profesor zwyczajny nauk ekonomicznych.
Bożena Mikołajczyk pełniła ważną rolę w środowisku akademickim, będąc związana z Uniwersytetem Łódzkim. W latach 2008–2012 piastowała stanowisko prodziekana ds. toku studiów dziennych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój edukacji i nauki w Polsce.
W 2011 roku dołączyła do grona członków Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk, co stanowi dowód na jej wiedzę oraz autorytet w dziedzinie finansów. Ponadto, jako sekretarz generalny Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości, wpłynęła na rozwój sektora finansowego w Polsce.
Jej główne zainteresowania naukowe koncentrują się na problematyce małych i średnich przedsiębiorstw, a także na analizie finansowej i finansach firmy. Te obszary zainteresowań pokazują jej wszechstronność oraz znaczenie dla gospodarki.
W życiu osobistym Bożena Mikołajczyk jest żoną Andrzeja Mikołajczyka, co dodatkowo podkreśla jej silne więzi z lokalnym środowiskiem oraz zaangażowanie w działalność społeczną.
Życiorys
Bożena Mikołajczyk ukończyła swoje studia wyższe w 1968 roku, uzyskując tytuł magistra ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1974, na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Przemiany w zatrudnieniu w regionie łódzkim, Rada macierzystego Wydziału przyznała jej stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych. Jej osiągnięcia zostały docenione, gdyż Ministerstwo Pracy, Płac i Spraw Socjalnych wyróżniło ją w konkursie na najlepsze prace magisterskie i doktorskie.
W 1991 roku Bożena Mikołajczyk obroniła rozprawę habilitacyjną Dochody z pracy w budownictwie – struktura i czynniki ich różnicowania, co umożliwiło jej uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Po zakończeniu studiów doktoranckich na Uniwersytecie Łódzkim, w 1974 roku zaczęła pracować jako adiunkt. Od tego czasu do 1995 roku zajmowała stanowisko doktora habilitowanego, a od 1995 do 2009 roku była profesorem nadzwyczajnym. W 2009 roku, po długim okresie działalności w edukacji, uzyskała tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych.
Dorobek naukowy
Bożena Mikołajczyk ma na swoim koncie znaczny dorobek naukowy, w szczególności w zakresie badań nad małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MSP). Jako współautorka pierwszej w Polsce książki dotyczącej tej tematyki, Ekonomika i zarządzanie małą firmą, wydanej przez PWN w 1999 roku, została uhonorowana nagrodą zespołową MEN. Na Uniwersytecie Łódzkim stworzyła Katedrę Finansów i Rachunkowości MSP, której kierownictwo sprawowała przez wiele lat.
Jej długotrwałe zainteresowania problematyką mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przyniosły efekty w postaci monografii Infrastruktura finansowa MSP w krajach Unii Europejskiej, opublikowanej w 2007 roku przez wydawnictwo Difin. Ta ważna praca była początkiem postępowania o nadanie tytułu naukowego profesora i stanowiła syntezę wcześniejszych oraz aktualnych badań nad otoczeniem finansowym segmentu przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej.
W trakcie swojej kariery naukowej wypromowała co najmniej dziewięcioro doktorów, w tym Joannę Filę oraz Agnieszkę Kurczewską.
Publikacje książkowe
Oto zestawienie publikacji książkowych autorstwa Bożeny Mikołajczyk, które ukazują jej wkład w rozwój wiedzy na temat małych i średnich przedsiębiorstw oraz finansów. Wśród nich znajdują się:
- Bożena Mikołajczyk, Instytucje wspomagające rozwój małych i średnich firm, wyd. ODDK 1998,
- Bożena Mikołajczyk, Infrastruktura finansowa MSP w krajach Unii Europejskiej, wyd. Difin 2007,
- Bożena Mikołajczyk, Marzena Krawczyk, Aniołowie biznesu w sektorze MSP, wyd. Difin 2007,
- Bożena Mikołajczyk, Agnieszka Kurczewska, Joanna Fila Klastry na świecie. Studia przypadków, wyd. Difin 2009,
- Bożena Mikołajczyk, Marzena Krawczyk, Audyt wewnętrzny w teorii i praktyce ubezpieczeniowej, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne 2010,
- Bożena Mikołajczyk, Agnieszka Kurczewska, Joanna Fila Mikrokredyty w Europie sposobem na pobudzenie przedsiębiorczości i walkę z wykluczeniem społecznym, wyd. Difin 2011.
Każda z tych pozycji wnosi cenne informacje i analizy, które mogą być użyteczne dla badan nad MSP oraz ich wsparciem.
Odznaczenia
Bożena Mikołajczyk jest osobą, która otrzymała liczne odznaczenia za swoją działalność i osiągnięcia w różnych dziedzinach. Wśród jej wyróżnień można wymienić:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia, przyznany w 2011 roku,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej, otrzymany w 2009 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, nadany w 1997 roku.
Przypisy
- prof. dr hab. Bożena Kazimiera Mikołajczyk [online], recenzenci.opi.org.pl [dostęp 13.05.2020 r.]
- Bożena Mikołajczyk [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 01.02.2019 r.]
- Skład [online], knfpan.pan.pl [dostęp 01.02.2019 r.]
- PSFiB [online], psfib.eu [dostęp 01.02.2019 r.]
- Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego [online], eksoc.uni.lodz.pl [dostęp 01.02.2019 r.]
- Wyniki wyszukiwania [online], pbn.nauka.gov.pl [dostęp 01.02.2019 r.]
- OPIO. LIL OPIO., PBN - Polska Bibliografia Naukowa [online], pbn-ms.opi.org.pl [dostęp 01.02.2019 r.]
- Prof. Bożena Kazimiera Mikołajczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.02.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Antoni Czubiński | Józef Lewandowski (historyk) | Krzysztof Szamałek | Eryk Rosin | Henryk Paner | Konrad Białecki | Andrzej Dragan | Włodzimierz Sznajder | Błażej Osowski | Paweł Antkowiak | Zygmunt Kowalczykiewicz | Ryszard Rosin | Stefania EsseOceń: Bożena Mikołajczyk