Andrzej Dragan, urodzony 16 maja 1978 roku w Koninie, to niezwykle utalentowany polski fizyk teoretyk oraz wszechstronny artysta. Na swoim koncie ma nie tylko osiągnięcia naukowe, ale także artystyczne w dziedzinie fotografii, komponowania muzyki oraz tworzenia filmów dla szerokiej publiczności, co czyni go także popularyzatorem nauki.
Obecnie, Dragan pełni funkcję profesora nauk fizycznych, a jego działalność akademicka ma miejsce na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a także jako profesor wizytujący na Narodowym Uniwersytecie Singapuru. Jego ekspertyza i pasja do fizyki znalazły odzwierciedlenie w zdobyciu licznych nagród krajowych i międzynarodowych.
W dziedzinie fizyki, Dragan w szczególności skupia się na zjawiskach związanych z informacją kwantową w kontekście teorii względności. Habilitacja, którą uzyskał z tego właśnie tematu, spotkała się z uznaniem w środowisku akademickim, a jego tytuł profesora potwierdza jego wkład i znaczenie w tym obszarze. Co więcej, jako fotograf, Andrzej Dragan wypracował unikalny styl portretu, który zyskał uznanie w kręgach artystycznych.
Życiorys
Andrzej Dragan to wybitny naukowiec, który jest synem Anny Dragan, znanej dziennikarki i pisarki. Swoją edukację rozpoczął na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie 9 stycznia 2006 roku obronił pracę doktorską w dziedzinie nauk fizycznych, otrzymując wyróżnienie za pracę pt. Komunikacja przy użyciu pojedynczych fotonów poprzez niedoskonałe kanały kwantowe.
W dniu 15 grudnia 2014 roku Andrzej zdobył habilitację, przedstawiając dysertację zatytułowaną Relatywistyczna informacja kwantowa. Jego kariera naukowa rozwijała się dynamicznie. W 2023 roku, 29 maja, uzyskał tytuł profesora nauk fizycznych, co potwierdza jego znaczący wkład w dziedzinę fizyki.
Dragan miał przyjemność pracować w renomowanych placówkach, takich jak Imperial College London oraz University of Nottingham. Jego osiągnięcia zostały docenione także na arenie międzynarodowej, gdzie został profesorem wizytującym na Narodowym Uniwersytecie Singapuru.
W swojej karierze akademickiej pełnił również funkcję sekretarza naukowego Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej. Obecnie, w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego, kieruje grupą badawczą, której prace koncentrują się na relatywistycznych aspektach zjawisk kwantowych.
Twórczość
Fizyka
Andrzej Dragan to autor imponującej liczby pięćdziesięciu prac naukowych dotyczących różnych dziedzin fizyki, w tym optyki kwantowej oraz relatywistycznej teorii informacji kwantowej. Jego badania obejmują również teorię względności oraz kwantową teorię pola w zakrzywionych czasoprzestrzeniach. Warto zwrócić uwagę na jego książki:
- 2019: Kwantechizm, czyli klatka na ludzi, wyd. Fabuła Fraza – pozycja popularnonaukowa, która szczegółowo opisuje m.in. fizykę kwantową,
- 2021: Unusually Special Relativity, wyd. World Scientific Publishing – podręcznik poświęcony szczególnej teorii względności,
- 2022: Kwantechizm 2.0, wyd. Otwarte, ISBN 978-83-813-5137-9.
Jego osiągnięcia naukowe zostały docenione poprzez liczne nagrody, w tym te przyznane przez Polskie Towarzystwo Fizyczne za najlepszą pracę magisterską oraz od organizacji takich jak European Science Foundation i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Jako dwukrotny stypendysta University of Oxford, Dragan zaangażował się także w popularyzację nauki, uczestnicząc w konferencjach TEDx, w tym w Poznaniu. Był również gościem internetowego Radia Naukowego oraz wielu polskich influenserów.
Fotografia
Rozpoczął swoją przygodę z fotografią w 2003 roku, opracowując unikalną technikę cyfrowej obróbki, znaną jako efekt Dragana. Wprowadził ona nowatorski styl portretowy, który jest chętnie naśladowany przez innych artystów. Jego zdjęcia z udziałem znanych osobistości są szczególnie szeroko komentowane:
- 2016: Joss Stone – pozująca w odważnej sesji,
- 2010: Jim Broadbent,
- 2007: Mads Mikkelsen – z kontrowersyjnym akcentem w postaci embriona kota,
- 2005: David Lynch – pozujący z kurą,
- 2005: Jan Peszek,
- 2004: Jerzy Urban – z cygarem oraz towarzyszącą mu nagą kobietą w kadrze,
- 2004: Kuba Wojewódzki.
Dragan wystawiał swoje prace w takich miastach jak Mediolan, Paryż, Londyn, Nowy Jork, Amsterdam oraz Tokyo. Jego zdjęcia znalazły się na okładkach wielu czasopism i książek na całym świecie, w tym w filipińskim magazynie fotograficznym „Digital Photographer Philippines”, a także w wydaniach z Włoch, Francji, Wenezueli, Czech i Rumunii.
Jest znany ze swojego kontrowersyjnego stylu pracy, w tym szokujących sesji z modelkami cierpiącymi na anoreksję oraz z portretem mężczyzny z koroną cierniową. Swoje zdjęcia tworzył również dla marek takich jak Converse, Energizer, PlayStation, Xbox oraz Play. Jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii zaowocowały tytułem Fotograf Roku 2007 przyznawanym przez brytyjskie czasopismo Digital Camera, a jego prace zdobyły liczne nagrody na festiwalach, w tym nominacje do Złotego Lwa w Cannes.
Muzyka i film
W latach 90. Dragan tworzył muzykę pod pseudonimem „Dreamer”, wykorzystując komputery Amiga w ramach Demosceny. Jest także współzałożycielem międzynarodowej grupy muzycznej Nah-Kolor. Stworzył kilka nagradzanych krótkometrażowych filmów artystycznych, w których czerpał inspirację z teorii fizycznych.
Jego portfolio obejmuje również krótkie filmy i reklamy dla takich platform jak HBO i Netflix. W produkcji teledysków współpracował m.in. z artystami takimi jak Behemoth, Quebonafide oraz Hani Rani.
Przypisy
- Dr hab. Andrzej Dragan [online], Universität der Drei Generationen Uniwersytet Trzech Pokoleń [dostęp 27.04.2023 r.]
- Andrzej Dragan: bezczelny fizyk, który rozwiązał zagadkę mechaniki kwantowej. [dostęp 26.12.2023 r.]
- PERSABIO.pl, Spotkanie Autorskie z Anną Dragan [online], LM.pl – pierwszy portal w regionie [dostęp 29.10.2022 r.]
- PERSABIO.pl, Szpula Anny Dragan. Jak rozplątać te nici? [online], LM.pl – pierwszy portal w regionie [dostęp 29.10.2022 r.]
- Spacer w puszczy z Anną Dragan – Konin. Tu płynie energia [online], www.konin.pl [dostęp 29.10.2022 r.]
- Ludwika Tomala: Kwantechizm – pan raczy żartować, panie Dragan. [w:] Nauka w Polsce [on-line]. Fundacja PAP, 07.03.2019 r. [dostęp 03.04.2020 r.]
- a b c d e f Andrzej Dragan nie tylko o kwantach. Urząd Miejski w Koninie, 12.04.2019 r. [dostęp 03.04.2020 r.]
- Andrzej Dragan, Teoria kwantowa vs. czarne dziury, kanał „Zapytaj fizyka” na YouTube, 08.05.2019 r. [dostęp 18.09.2021 r.]
- Andrzej Dragan, O co chodzi w fizyce kwantowej – wywiad w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, kanał „Astrofaza” na YouTube, 17.06.2019 r. [dostęp 18.09.2021 r.]
- Wini x Andrzej Dragan – rozmowa, kanał WINI na YouTube, 15.01.2021 r. [dostęp 18.09.2021 r.]
- Andrzej Dragan, Mechanika kwantowa i upadek starej fizyki | TEDxPoznan, kanał TEDx Talks na YouTube, 28.12.2015 r. [dostęp 21.09.2021 r.]
- Kwantechizm, radionaukowe.pl [dostęp 18.09.2021 r.]
- Artykuły popularnonaukowe w miesięczniku „Delta” [dostęp 20.07.2021 r.]
- DYLATACJA CZASU – FILM O FIZYCE, KTÓREGO NIE ZDOŁASZ ZAPOMNIEĆ. CHOĆ BĘDZIESZ CHCIAŁ [online], CrazyNauka.pl [dostęp 22.07.2018 r.]
- I. Torbicka, Makabreski według Andrzeja Dragana, „Gazeta Wyborcza. Poznań” nr 268, 16.11.2007 r., „Z drugiej strony”, s. 2.
- M.P. z 2023 r. poz. 605
- Prof. dr hab. Andrzej Dragan, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.03.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Włodzimierz Sznajder | Błażej Osowski | Paweł Antkowiak | Stefania Esse | Ryszard Rosin | Zygmunt Kowalczykiewicz | Bożena Mikołajczyk | Antoni Czubiński | Józef Lewandowski (historyk) | Krzysztof Szamałek | Konrad Białecki | Henryk Paner | Eryk RosinOceń: Andrzej Dragan