Jan A.P. Kaczmarek


Jan Andrzej Paweł Kaczmarek, znany jako Jan A.P. Kaczmarek, przyszedł na świat 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Niestety, 21 maja 2024 roku w Krakowie zmarł, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w polskiej kulturze muzycznej. Jako wybitny kompozytor, Kaczmarek stworzył muzykę do ponad 70 filmów, zarówno długometrażowych, jak i dokumentalnych, a także do licznych przedstawień teatralnych zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych.

W 2005 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą Akademii Filmowej za swoją muzykę do filmu "Marzyciel", co potwierdziło jego ogromny talent i uznanie w branży filmowej. Kaczmarek wyróżniał się także umiejętnością gry na dwoma smyczkami na fidoli Fischera, co czyniło go wirtuozem w tej dziedzinie. W 1983 roku wspólnie z utalentowanymi poznańskimi lutnikami, Stefanem i Jakubem Niewczykami, zapoczątkował tworzenie nowego instrumentu muzycznego, który nazwał niewkacz. Jego konstrukcja była oparta na Fidoli Fischera, co dowodziło innowacyjnego podejścia Kaczmarka do muzyki.

Oprócz swojej twórczości kompozytorskiej, należy również zaznaczyć, że Kaczmarek był dyrektorem artystycznym oraz twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Festiwal ten gromadził miłośników filmu i muzyki w takich miastach jak Poznań, Łódź oraz na Śląsku, przyczyniając się do popularyzacji sztuki filmowej i muzycznej w Polsce.

Życiorys

Od najmłodszych lat matka Jan A.P. Kaczmarka często zabierała go do poznańskiej filharmonii. W jego rodzinie muzyka miała znaczenie, ponieważ dziadek był skrzypkiem, który grał z lokalnymi artystami do filmów wyświetlanych w kinie. Jan uczył się gry na fortepianie i już w czasie nauki w I Liceum w Koninie odniósł pierwsze sukcesy, komponując muzykę do hymnu szkolnego oraz do przedstawień. Mimo że marzył o karierze dyplomatycznej, postanowił podjąć studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie miał zaszczyt być seminarzystą profesora Zygmunta Ziembińskiego w Katedrze Teorii Państwa i Prawa.

Jego muzyczna kariera nabrała tempa dzięki stażom w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W 1977 roku rozpoczął dwuletnią współpracę z Teatrem Ósmego Dnia, gdzie stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia, a w latach 1978–1988 współpracował z Teatrem Polskim w Poznaniu. Po swojej pierwszej trasie koncertowej po USA w 1982 roku, nagrał debiutancki album pt. Music for the End dla niezależnej chicagowskiej wytwórni Flying Fish Records. W 1989 roku osiedlił się na stałe w Los Angeles, co otworzyło nowe możliwości zawodowe.

W 1992 roku Kaczmarek otrzymał prestiżową nagrodę Drama Desk od nowojorskich krytyków za najlepszą muzykę teatralną do spektaklu 'Tis Pity She’s a Whore, wyreżyserowanego przez Joanne Akalaitis, wystawionego w ramach The New York Shakespeare Festival. Jego działalność artystyczna obejmowała nagrywanie płyt dla renomowanych wytwórni, takich jak Sony Classical, Decca oraz Varèse Sarabande, a także regularne koncerty w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Kaczmarek był aktywnym członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. W 2001 roku został nominowany do nagrody Orzeł za najlepszą muzykę do filmu Quo vadis, a w 2005 roku zdobył Oscara za muzykę do filmu Marzyciel w reżyserii Marca Forstera. Dodatkowo, za tę samą muzykę otrzymał nagrodę National Board of Review oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA. W 2005 roku władze województwa pomorskiego zleciły mu skomponowanie muzyki upamiętniającej działalność „Solidarności”, co zaowocowało Cantatą o Wolności, prawykonaną podczas obchodów 25. rocznicy Solidarności w sierpniu w Gdańsku.

W 2006 roku kompozytor stworzył Oratorium 1956, które miało swoją premierę 28 czerwca w dniu 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca. Fragmenty jego utworów znalazły swoje miejsce w spektaklu współczesnego tańca Alexanderplatz, choreografii Pauliny Wycichowskiej, w kontekście 20-lecia upadku Muru Berlińskiego oraz Okrągłego Stołu. W 2011 roku jubileuszowe wydarzenia przyciągnęły uwagę publiczności, gdy w Filharmonii Narodowej odbyła się prapremiera utworu Koncert Jankiela na troje cymbałów i orkiestrę, z okazji 200-lecia wydarzeń opisanych w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza.

30 listopada 2011 roku odbyła się premiera utworu Fanfary dla A2 na orkiestrę dętą, gitarę basową i sopran, a zagrała go Orkiestra Kameralna L’Autunno pod batutą Adama Banaszaka, z solistką Barbarą Gutaj z Teatru Wielkiego. W 2014 roku miała miejsce światowa premiera Universa – Opera Otwarta, z okazji 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. 25 lutego 2017 roku odbyła się prapremiera „Emigra – Symfonia bez Końca”, zlecona przez Muzeum Emigracji w Gdyni. W 2019 roku na Stadionie Śląskim odbyła się prapremiera „Rapsodii Śląskiej”, skomponowanej z okazji 100-lecia Powstań Śląskich. W 2021 roku z okazji 120-lecia nadania praw miejskich zaprezentowano „Fantazję dla Sopotu”, wykonaną przez Polską Filharmonię Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

W 2004 roku Kaczmarek założył Instytut Rozbitek, znajdujący się w Rozbitku, w gminie Kwilcz, który zajmuje się działalnością edukacyjną oraz produkcją artystyczną. Był również twórcą i dyrektorem Transatlantyk Festival, którego pierwsza edycja miała miejsce w Poznaniu od 5 do 13 sierpnia 2011 roku.

Jan A.P. Kaczmarek przeszedł na emeryturę w 2024 roku, w wieku 71 lat. Jego śmierć nastąpiła 21 maja tegoż roku, jako następstwo walki z zanikiem wieloukładowym (MSA), z którym zmagał się przez dłuższy okres. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nagrody i wyróżnienia

Jan A.P. Kaczmarek, wybitny kompozytor i artysta, zdobył wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień na przestrzeni swojej kariery. W dniu 24 kwietnia 2005 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Konina, co stanowi ważne uznanie jego wkładu w kulturę tego regionu. Już rok później, 13 stycznia 2006, został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W tym samym roku Kaczmarek został również laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuna”, co było kolejnym dowodem na jego znaczenie w polskim życiu kulturalnym. W 2012 roku, 20 lutego, odebrał prestiżową nagrodę Giganta 2011, przyznawaną przez Gazetę Wyborczą, za jego „poznański styl pracy”. Od 2 października 2012 Aula Centrum Wykładowo-Dydaktycznego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie nosi jego imię, co jest niezwykle ważnym wyróżnieniem w jego karierze artystycznej.

W dniu 27 lutego 2014 roku Kaczmarek odebrał Nagrodę Pracy Organicznej od Głosu Wielkopolski, uznawaną za wyróżnienie za jego wybitne osiągnięcia w kulturze oraz cenioną w Wielkopolsce pracę u podstaw. Krótko potem, 17 marca 2014, otrzymał honorowy tytuł Ambasadora Marki Wielkopolski, przyznawany osobom, które w znaczący sposób promują region i jego wartości.

1 lipca 2015 roku Jan Kaczmarek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje zasługi w pracy twórczej oraz działalności artystycznej, a także za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury. Również w 2015 roku zasiadł w honorowym komitecie poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w Polsce.

W 2017 roku otrzymał tytuł laureata konkursu Wybitny Polak, który potwierdza jego znaczenie w polskiej kulturze. Na mocy uznania dla jego działalności, 12 marca 2018 roku przyznano mu Nagrodę Specjalną 15-lecia RMF Classic. W tym samym roku, 19 marca, został uhonorowany Honorowym Członkostwem ZAiKS, co dodatkowo potwierdza jego pozycję w środowisku artystycznym.

W 2020 roku poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wyróżniło go statuetką Złotego Hipolita za jego wkład w kulturę. Natomiast w 2021 roku, podczas ceremonii odznaczania zasłużonych Wielkopolan, Jan A.P. Kaczmarek znalazł się w gronie wyróżnionych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadanym za zasługi dla Niepodległej.

28 maja 2023 roku odsłonięto gwiazdę kompozytora w Alei Gwiazd w Krakowie, a 25 lipca 2023 roku kolejną w Alei Gwiazd w Łodzi. Jego osiągnięcia są odzwierciedleniem zaangażowania w kulturę oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Zwieńczeniem jego twórczości było otwarcie wystawy „Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel” w warszawskiej Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury, które miało miejsce 25 stycznia 2024 roku.

Życie prywatne

Jan A.P. Kaczmarek miał do 2014 roku żonę Elżbietę Bieluszko, z którą tworzył rodzinę i wychowywał czwórkę dzieci. Byli to: Szymon, Józefina, Antoni oraz Anastazja.

W 2016 roku, artysta zawarł związek małżeński z Aleksandrą Twardowską. Z tego związku przyszedł na świat ich piąty potomek, który nosi imię Jan.

Przypisy

  1. W Krakowie trwa pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka [online], www.rmf24.pl [dostęp 25.05.2024 r.]
  2. Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek – Magiczny Kraków [online], krakow.pl [dostęp 21.05.2024 r.]
  3. Jan A.P. Kaczmarek nie żyje [online], TVN24, 21.05.2024 r. [dostęp 21.05.2024 r.]
  4. Zmarł kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Miał 71 lat [online], rmf24.pl [dostęp 21.05.2024 r.]
  5. Niemarując Ciddle di wyjzmile mroń, zacznę nogor od wnieść festival Warszawskiej w 23-minucie zrakini, mało co mam osobności po Rosji [online], fakt, 22.05.2024 r.
  6. Polski kompozytor i zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek walczy o życie. U jego boku trwa ukochana żona. Jak się poznali? [online], Fakt24.pl, 24.01.2023 r. [dostęp 25.07.2023 r.]
  7. Odsłonięto gwiazdę Jana A.P. Kaczmarka w krakowskiej Alei Gwiazd – Magiczny Kraków [online], krakow.pl [dostęp 25.07.2023 r.]
  8. Aleja Gwiazd na Piotrkowskiej. Uhonorowano Jana A.P. Kaczmarka [online], lodz.pl, 25.07.2023 r. [dostęp 25.07.2023 r.]
  9. Złote Hipolity 2020 przyznane – Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu [online], awf.poznan.pl [dostęp 17.03.2021 r.]
  10. Wielkopolanie odznaczeni przez prezydenta. poznan.tvp.pl, 07.06.2021 r. [dostęp 11.06.2021 r.]
  11. MocArty RMF Classic – sztuka nabiera mocy! [online] [dostęp 28.03.2018 r.]
  12. Stowarzyszenie AutorówS.A. ZAiKS – Gala Stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS [online], zaiks.org.pl [dostęp 28.03.2018 r.]
  13. Redakcja, „Rapsodia Śląska” na Stadionie Śląskim. Koncert w 100. Rocznicę Powstań Śląskich [online], Dziennik Zachodni, 01.09.2019 r. [dostęp 30.03.2021 r.]
  14. „Universa – Opera Otwarta” z okazji Jubileuszu 650-lecia. oficjalna strona Uniwersytetu Jagiellońskiego [dostęp 30.06.2014 r.]
  15. Redakcja, Zygmunt Ziembiński stał się legendą za życia. Jego imieniem nazwą salę w Collegium Iuridicum Novum [online], Głos Wielkopolski, 18.05.2013 r. [dostęp 05.03.2020 r.]
  16. Polska Filharmonia Kameralna Sopot [online], Polska Filharmonia Kameralna Sopot [dostęp 22.05.2024 r.]
  17. Jan A.P. Kaczmarek, [w:] Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 14.11.2017 r.]
  18. 2005 Złote Globy – Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. serwis Filmweb. [dostęp 16.10.2012 r.]
  19. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny”. gdansk.pl. [dostęp 05.07.2016 r.]
  20. Najwolniejsza autostrada świata. Polityka. [dostęp 07.01.2012 r.]
  21. Otwarcie A2. Muzyka i światło.. Głos Wielkopolski. [dostęp 07.01.2012 r.]

Oceń: Jan A.P. Kaczmarek

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:21