Katarzyna Kubacka-Seweryn, urodzona 11 czerwca 1965 roku w Koninie, to wybitna osobowość w polskim świecie kultury. Pełni ona rolę producentki oraz menadżerki kultury, będąc zaangażowaną w liczne projekty artystyczne i społeczne.
Obecnie sprawuje funkcję prezesa Fundacji Kultury i Sztuki TAKI JESTEM, która ma na celu wspieranie innowacyjnych działań artystycznych i promowanie kultury w Polsce.
Jako twórczyni Akademii Filmowej „Otwórz oczy!”, Katarzyna angażuje się w rozwijanie talentów filmowych oraz edukację w zakresie sztuki filmowej. Dodatkowo, jest współorganizatorką Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych, który łączy pasjonatów kina i umożliwia wymianę doświadczeń twórczych.
Życiorys
Wykształcenie
Katarzyna Kubacka-Seweryn rozpoczęła swoją edukację w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Słupcy. Następnie kontynuowała naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, gdzie uzyskała świadectwo dojrzałości. W późniejszym etapie kształcenia, zdobyła tytuł magistra na Wydziale Filologii Polskiej i KlasycznejUniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej praca magisterska dotycząca filmoznawstwa została napisana pod kierunkiem prof. Marka Hendrykowskiego, a temat brzmiał: „Symbolika czasu i przestrzeni w Kanale Andrzeja Wajdy”, co miało wpływ na jej przyszłą karierę. Dodatkowo, w ramach dalszego kształcenia, ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Praca zawodowa i zainteresowania
Na początku swojej kariery zawodowej Katarzyna pracowała jako nauczycielka języka polskiego, realizując przy tym wiele inicjatyw artystycznych z młodzieżą, które wykraczały poza standardowe programy edukacyjne. Współpraca z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Młodego Widza Ale Kino! oraz TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu była dla niej cennym doświadczeniem.
Wykorzystując zdobyte umiejętności, w 2001 roku założyła własną firmę CAMFILM, w ramach której organizuje wydarzenia filmowe i artystyczne. Kluczowym projektem była realizacja Akademii Filmowej Otwórz oczy!, w której uczestniczyło ponad 50 000 uczniów w dziewiętnastu edycjach, odbywających się w kinach w Koninie i Wrześni.
W 2003 roku wprowadziła Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych, a pierwsza edycja odbyła się w Kielcach, by od 2009 roku na stałe przeniesiono go do Sandomierza. Dodatkowo, w 2005 roku zasiadała w jury The International Images Film Festival for Women w Zimbabwe oraz pracowała jako asystentka reżysera przy filmie „U pana Boga za miedzą” w 2008 roku.
Oprócz tego, od 2008 roku prowadzi warsztaty filmowe pn. Filmowe Ogrody Wyobraźni, w których uczestniczyła młodzież z Maroka i Włoch. Warsztaty te były współfinansowane przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny oraz odbywały się w partnerstwie z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych.
W latach 2009–2011 zrealizowała projekt „Spotkania z filmem polskim w Królestwie Maroka Otwórz oczy na polskie kino!” we współpracy z Ambasadą RP w Rabacie i Instytutem Francuskim w Meknes. Od 2011 roku organizuje cykl Salonów Poezji w Konińskim Domu Kultury. W 2015 roku stworzyła projekt dla nauczycieli – Przestrzenie Inspiracji, który był kontynuowany aż do 2018 roku. W 2017 roku zasiadła w jury 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Muzeum Kinematografii w Łodzi, a w latach 2016–2020 była członkinią Rady Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
Życie prywatne
Od 2015 roku Katarzyna jest żoną znanego aktora Andrzeja Seweryna.
Wyróżnienia i nagrody
Katarzyna Kubacka-Seweryn to postać, która zdobyła liczne uznania i nagrody w swojej dziedzinie, co świadczy o jej znaczących osiągnięciach. Oto lista wyróżnień, które otrzymała w ciągu swojej kariery:
- 2009 – Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza za autorski projekt Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” (nominacja),
- 2010 – Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza za warsztaty filmowe „Ogrody polskiej animacji” (nominacja),
- 2014 – Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza za warsztaty filmowe „Ogrody polskiej animacji” (obecnie Filmowe Ogrody Wyobraźni),
- 2014 – Człowiek Roku Powiatu Sandomierskiego Echa Dnia za pomysł i organizację Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych,
- 2017 – honorowa odznaka Prezydenta Miasta „Za Zasługi dla Miasta Konina”,
- 2017 – Benedykt w dziedzinie kultury przyznawany przez Kapitułę Przeglądu Konińskiego,
- 2018 – konkurs Komitetu Ochrony Praw Dziecka pn. Świat Przyjazny Dziecku (wyróżnienie) za projekt Przestrzenie Inspiracji – Kreatywne Atelier,
- 2019 – Człowiek Roku, Gala Konińskiego Biznesu (nominacja),
- 2023 – „Bene Meritus” – Dobrze Zasłużony dla Miasta Sandomierza.
Publikacje
W 1998 roku w książce „Debiuty polskiego kina”, redagowanej przez profesora Marka Hendrykowskiego, ukazał się niezwykle ciekawy wywiad rzeka z Janem Jakubem Kolskim, zatytułowany „Niewiele trzeba mówić trawie, żeby przytuliła”. Kolejnym istotnym osiągnięciem Katarzyny Kubackiej-Seweryn jest jej rola jako redaktorki oraz wydawczyni „Brulionu Filmowego Otwórz oczy!”, wydawanego w latach 2000–2012. Czasopismo to skierowane było głównie do nauczycieli i zawierało wartościowe materiały dydaktyczne oraz scenariusze lekcji, które wspierały rozwój edukacji filmowej.
Katarzyna również wzbogaciła polski rynek wydawniczy jako autorka wywiadów, które znalazły się w jej książce „Przestrzenie inspiracji”, wydanej w 2015 roku. Książka ta jest zbiorem rozmów z wpływowymi postaciami polskiej kultury, takimi jak Wojciech Eichelberger, Krzysztof Zanussi, Andrzej Seweryn oraz Ewa Sobolewska. W publikacji, ważne osobistości opowiadają o swoich inspiracjach oraz o źródłach, z których czerpią pomysły i motywację do twórczej działalności artystycznej.
Przypisy
- Katarzyna Kubacka-Seweryn z nagrodą Bene Meritus [online], 25.06.2023 r. [dostęp 27.06.2023 r.]
- Przestrzenie inspiracji | Aleksandra Yurek [online] [dostęp 18.07.2021 r.]
- Camfilm [online] [dostęp 15.05.2021 r.]
- Strona główna Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej [online], nhef.pl [dostęp 15.05.2021 r.]
- MarekM. Hendrykowski MarekM., Debiuty polskiego kina : tom zbiorowy, wyd. 1, Konin: Wydawn. "Przegląd Koniński", 1998, ISBN 83-909691-5-7, OCLC 41551235 [dostęp 15.05.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Julitta Sękiewicz-Kisiel | Andrzej Kowalczyk (aktor) | Aleksandra Polewska | Ash (raper) | Krzysztof Kędziora | Reni Jusis | Kasjan Farbisz | Jan A.P. Kaczmarek | Witold Friemann | Daniel Zawadzki | Kamil Wasicki | Andrzej Tomaszewski (malarz) | Krzysztof Zakrzewski | Andrzej Kowalczyk (scenograf) | Bogumił Reszke | Dariusz Przybylski | Szymon Bobrowski | Adam Guziński | Roman Szymon Pawlicki | Gina SzwarcOceń: Katarzyna Kubacka-Seweryn