Janusz Wawrowski, urodzony 22 marca 1982 roku w Koninie, to uznawany polski skrzypek, który jest również wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego kariera artystyczna obejmuje również działalność jako dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali muzycznych.
Wawrowski zdobył prestiżową nagrodę Fryderyka w 2017 roku za swój album zatytułowany "Sequenza", który podkreśla jego unikalne umiejętności i twórczy wkład w świat muzyki.
Życiorys
Janusz Wawrowski jest artystą, który miał zaszczyt być uczniem Mirosława Ławrynowicza, prof. Yaira Klessa oraz Salvatore Accardo. Wyróżniał się jako stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, co podkreśla jego niezłomne zaangażowanie w rozwój muzyczny od najmłodszych lat.
W trakcie swojej kariery koncertował w wielu prestiżowych miejscach, takich jak Filharmonia Berlińska, Musikverein w Wiedniu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Litewska Filharmonia Narodowa, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center oraz Stuttgarter Philharmoniker. Jego umiejętności zostały docenione przez liczne instytucje oraz publiczność na całym świecie.
Wawrowski miał okazję współpracować z wieloma znakomitymi dyrygentami, takimi jak m.in. Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Juozas Domarkas, Daniel Raiskin i Antoni Wit. Każda z tych współprac była owocna i przyczyniła się do jego rozwoju artystycznego.
W 2013 roku Janusz Wawrowski obronił doktorat w dziedzinie sztuk muzycznych na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Na tej samej uczelni wykonał habilitację, co zaowocowało objęciem przez niego stanowiska profesora, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz pasją z młodszymi pokoleniami muzyków.
Jako pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali, Wawrowski promował muzykę polską, organizując wydarzenia takie jak Muzyka na szczytach w Zakopanem (2009-2010) oraz Muzyczne przestrzenie w Wielkopolsce (od 2011). Jego zaangażowanie w kulturę muzyczną w Polsce jest nieocenione.
Od 2018 roku artysta ma zaszczyt grać na pierwszym stradivariusie w Polsce, który został zakupiony dla niego przez anonimowego mecenasa, co podkreśla jego wyjątkowy status jako muzyka. Ta niezwykła zmiana w jego karierze artystycznej dodatkowo zwiększa jego rozwój oraz zdolności wykonawcze.
Nagrody
Janusz Wawrowski osiągnął znaczące wyróżnienia w swojej karierze. W 2018 roku został odznaczony Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, co stanowi uznanie dla jego zasług w dziedzinie kultury. W 2023 roku otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Muzyka, co potwierdza jego znaczenie i wkład w polską muzykę.
Wydawnictwa płytowe
W 2007 roku na rynku fonograficznym zadebiutowała płyta Janusza Wawrowskiego, zatytułowana Niccolò Paganini – 24 Kaprysy op.1, wydana przez renomowaną wytwórnię CD Accord. Ta sama płyta doczekała się ponownego wydania w 2016 roku pod skrzydłami Warner Music. Aktualnie, artysta współpracuje z Warner Music Group na podstawie długoterminowego kontraktu artystycznego.
Pierwszym owocem tej owocnej współpracy była płyta Aurora, nominowana do prestiżowej Nagrody Fryderyka w 2014 roku, na której znalazła się muzyka twórców takich jak Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Maurice Ravel, oraz Eugène Ysaÿe.
W październiku 2016 roku z kolei na rynku fonograficznym zadebiutował album Sequenza. Zawiera on utwory wybitnych kompozytorów, w tym Luciano Berio, Krzysztofa Pendereckiego oraz Eugène’a Ysaÿe’a. Album ten przyniósł także światowe premiery kompozycji Tomasza Opałki i Dariusza Przybylskiego. Sequenza została uhonorowana Nagrodą Fryderyka 2017 w kategorii muzyki poważnej – album roku recital solowy, a także została nominowana do International Classical Music Awards 2018.
Najnowszym wydawnictwem Janusza Wawrowskiego jest album Brillante, nagrany we współpracy z Stuttgarter Philharmoniker pod dyrekcją Daniela Raiskina. Płyta obejmuje II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję szkocką Maxa Brucha, a jej premiera miała miejsce w listopadzie 2017 roku, również pod marką Warner Classics.
Przypisy
- Znamy laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Narodowe Centrum Kultury [dostęp 21.09.2023 r.]
- Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina [online], Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina [dostęp 11.05.2024 r.]
- Anna S.A.S. Dębowska, Po raz pierwszy od II wojny mamy w Polsce stradivariusa. Dzięki tajemniczemu miliarderowi [ROZMOWA] [online], wyborcza.pl, 15.07.2018 r. [dostęp 16.07.2018 r.]
- Młodzi Wirtuozi - Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci” [dostęp 13.08.2018 r.]
- Janusz Wawrowski "Aurora" - Nominowana do Fryderyków!!! - RMF Classic [online], www.rmfclassic.pl [dostęp 15.01.2018 r.]
- Janusz Wawrowski – Melomani online [online], melomanionline.pl [dostęp 15.01.2018 r.]
- Janusz Wawrowski | Polish violin virtuoso [online], Janusz Wawrowski | Polish violin virtuoso [dostęp 15.01.2018 r.]
- Program festiwalu | Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie [online], polskamuz.pl [dostęp 15.01.2018 r.]
- Koncert symfoniczny - Gamba, Wawrowski [online], filharmonia.pl [dostęp 15.01.2018 r.]
- Karlowicz, Violin Concerto, 3rd Mvt – Wawrowski, Lithuanian National Symphony Orchestra, Domarkas. Janusz Wawrowski 01.12.2017 r. [dostęp 15.01.2018 r.]
- Stuttgarter Philharmoniker, Janusz Wawrowski [online], www.stuttgarter-philharmoniker.de [dostęp 15.01.2018 r.]
- wykonawcy [online], www.polmic.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- Kontakt | Festiwal Muzyczne Przestrzenie [online], muzyczneprzestrzenie.pl [dostęp 15.01.2018 r.]
- Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video [online], www.zpav.pl [dostęp 15.01.2018 r.]
- Warner Classics, Janusz Wawrowski // Home, „Warner Classics” [dostęp 15.01.2018 r.]
- Dr hab. Janusz Wawrowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.08.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Gina Szwarc | Roman Szymon Pawlicki | Adam Guziński | Szymon Bobrowski | Dariusz Przybylski | Bogumił Reszke | Andrzej Kowalczyk (scenograf) | Krzysztof Zakrzewski | Andrzej Tomaszewski (malarz) | Kamil Wasicki | Janina Weneda | Daniel Zawadzki | Witold Friemann | Jan A.P. Kaczmarek | Kasjan Farbisz | Reni Jusis | Krzysztof Kędziora | Ash (raper) | Aleksandra Polewska | Andrzej Kowalczyk (aktor)Oceń: Janusz Wawrowski