Kościół św. Bartłomieja w Koninie, znany również jako konińska fara, to interesująca świątynia znajdująca się w samym sercu miasta. Jest to kościół parafialny, który pełni ważną rolę w lokalnej społeczności, oferując różnorodne formy wsparcia duchowego i kulturalnego. Można go znaleźć przy ulicy Kościelnej 1, co czyni go łatwo dostępnym dla wiernych oraz turystów.
Dla więcej informacji na temat tej wyjątkowej parafii, można odwiedzić stronę parafii pw. św. Bartłomieja, gdzie znajdują się szczegółowe dane na temat historii kościoła, jego działalności oraz wydarzeń kulturalnych organizowanych w jego murach.
Historia
Świątynia, która obecnie znajduje się w Koninie, przybiera formę bazyliki z trzema nawami i głównie nawiązuje do stylu gotyckiego. Najstarsza część budowli to zakrystia, pochodząca z drugiej połowy XIV wieku, która zajmowała miejsce dawnej kaplicy św. Trójcy, oraz prezbiterium. W zachowanych fragmentach budowli dostrzec można najstarsze partie murów wykonanych z piaskowca.
Natomiast ceglane nawy oraz kaplica zostały wzniesione w wieku XV. W kolejnych stuleciach dokonywano znacznych rozbudów obiektu. Wczesne XVII stulecie przyniosło budowę renesansowej kaplicy Najświętszej Maryi Panny, która została ufundowana przez Jana Zemełkę. Kaplica ta zwieńczona została ośmioboczną kopułą z latarnią, co dodatkowo wzbogaciło architekturę całości.
W XIX wieku do świątyni dobudowano kruchtę od strony północnej. W latach 1866–1872 przeprowadzono znaczący remont kapitalny, który przygotował kościół na następne dekady. Kolejne prace restauratorskie miały miejsce w latach 1900–1910, w których brał udział Eligiusz Niewiadomski, osoba znana nie tylko z działań artystycznych, ale także z tragicznej karty w historii Polski, jako późniejszy zamachowiec i zabójca prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Niewiadomski odprawił polichromię w kościele, a także stworzył secesyjne witraże, które zdobią okna obiektu.
Od 1965 roku kościół jest ochroniony jako zabytek w rejestrze zabytków nieruchomych, co podkreśla jego znaczenie w polskiej historii oraz architekturze sakralnej.
Wnętrze i otoczenie
Wnętrze kościoła św. Bartłomieja w Koninie zachwyca swoją architekturą i bogatym wystrojem. Prezbiterium charakteryzuje się sklepieniem sieciowym, natomiast nawy pokryte są sklepieniami gwiaździstymi. Ręka utalentowanego Eligiusza Niewiadomskiego odpowiedzialna jest za piękną polichromię oraz witraże, które powstały w latach 1904–1910.
Wnętrze kryje również wiele zabytków. Najstarszym z nich jest epitafium Mikołaja Grochowskiego z 1570 roku. Na uwagę zasługuje także wczesnobarokowy, marmurowy sarkofag Stanisława Przyjemskiego – marszałka wielkiego koronnego oraz starosty konińskiego. Naprzeciwko tego sarkofagu znajduje się pomnik Krzysztofa Przyjemskiego, stryja wymienionego marszałka. Dodatkowo, ołtarze w nawach bocznych reprezentują wspaniały styl barokowy.
W kaplicy renesansowej, ufundowanej przez Zemełkę, znajdują się bogato intarsjowane stalle, które zdobią ornamenty roślinne, ptaki oraz symbole jednorożców. W tej przestrzeni można podziwiać również gotycką figurę Madonny z początku XVI wieku. Nie zabrakło tam także marmurowego nagrobka fundatora kaplicy. W bocznej kruchcie umieszczona jest gotycka kropielnica, natomiast w skarbcu przechowywana jest niezwykła monstrancja z XV lub XVI wieku.
Drzwi frontowe kościoła wyróżniają się okuciami brązowymi, które pochodzą z XV wieku i mają kształt lwich głów. Na zewnętrznej ścianie zakrystii wmurowany jest krzyż kamienny z piaskowca, co dodaje majestatu kościołowi. Na terenie cmentarza, przy kościele, znajduje się przeniesiony z okolic zamku XII-wieczny kamienny słup drogowy, który oznacza połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy.
Przypisy
- a b c Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków na terenie województwa wielkopolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 72. [dostęp 20.11.2016 r.]
- Piotr Maluśkiewicz: Województwo konińskie. Poznań: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980, s. 36.
- Piotr Maluśkiewicz: Województwo konińskie. Poznań: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980, s. 35-36.
- Kościół św. Bartłomieja w Koninie, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IV: Kęs – Kutno, Warszawa 1883, s. 335.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Wojciecha w Koninie | Kościół św. Maksymiliana w Koninie | Kościół św. Marii Magdaleny i klasztor Reformatów w Koninie | Kościół Świętego Ducha w Koninie | Parafia św. Andrzeja Apostoła w Koninie | Kościół św. Andrzeja Apostoła w KoninieOceń: Kościół św. Bartłomieja w Koninie