Kościół św. Maksymiliana w Koninie


Kościół świętego Maksymiliana w Koninie to istotny rzymskokatolicki obiekt parafialny, który jest integralną częścią parafii pod tym samym wezwaniem, wchodzącej w skład dekanatu konińskiego III diecezji włocławskiej.

Świątynia ta jest wyjątkowa, gdyż stanowi pierwszą świątynię wzniesioną na obszarze określanym jako Nowy Konin, nigdy wcześniej nie będącym siedzibą kościoła. Dawniej znajdował się tam obszar dawnej wsi Czarków, co dodaje jej historycznego znaczenia.

Co więcej, kościół ten ma także szczególne miejsce w polskim katolicyzmie, jako pierwszy kościół w Polsce poświęcony świętemu Maksymilianowi Kolbemu, który został beatyfikowany w 1971 roku.

Opis obiektu

Świątynia wzniesiona z cegły, kamienia oraz elementów żelbetonowych to niezwykły obiekt architektoniczny. Nad płaskim stropodachem wyłania się 44-metrowa quasi-wieża o formie żagla, która jest zwieńczona solidnym krzyżem. W dolnej części kościoła znajdują się: kaplica, pomieszczenia dla duszpasterzy, zakrystia, zaplecze techniczne, wentylatornia, węzeł cieplny oraz warsztaty.

Górna kondygnacja tego obiektu, jednonawowego kościoła, zajmuje przestrzeń o powierzchni 1600 metrów kwadratowych. Wnętrze zdobią marmurowe filary oraz posadzka, które nadają miejscu elegancji i wyjątkowego charakteru. Sufit, wykonany z jodły syberyjskiej, został zaprojektowany przez Janusza Tofila, co dodaje walorów estetycznych tej świątyni.

W prezbiterium znajduje się impozantna ściana główna, ozdobiona mozaiką, która przedstawia męczeństwo św. Maksymiliana Kolbego. Na bocznych ścianach umieszczono Drogi Krzyżowe, które również przyciągają uwagę. Zarówno mozaikę, jak i dekoracje wykonał ksiądz Tadeusz Furdyna, salezjanin, co podkreśla jego talent oraz zaangażowanie w tworzenie tego wyjątkowego miejsca.

Historia

W lutym 1971 roku, po serii wydarzeń grudniowych oraz zmianie rządzącej ekipy w Polsce, uzgodniono rozpoczęcie budowy kościoła filialnego dla parafii św. Wojciecha na terenie Konina, w dzielnicy Morzysławiu. Zadanie to przyjął na siebie ksiądz Antoni Łassa, który był proboszczem parafii św. Wojciecha. W miejsce planowanej świątyni, na wstępie postawiona została tymczasowa kaplica dedykowana św. Józefowi Robotnikowi.

5 grudnia 1971 roku, ówczesny biskup włocławski Jan Zaręba, dokonał poświęcenia placu, krzyża i kaplicy. W trakcie tej ceremonii, biskup przekazał także kamień węgielny, pochodzący z podziemi bazyliki św. Piotra w Watykanie, który został uświęcony przez papieża Pawła VI 17 października 1971 roku, podczas beatyfikacji Maksymiliana Kolbego.

Budowa nowej, dwupoziomowej konstytucji kościoła, połączonego z zapleczem katechetyczno-mieszkalnym, rozpoczęła się zgodnie z projektem inżyniera Aleksandra Holasa 2 maja 1973 roku. Kolejnym ważnym krokiem było wmurowanie kamienia węgielnego przez biskupa Jana Zarębę, które miało miejsce 12 sierpnia 1973 roku. Z kolei pierwsza pasterka w dolnej części tej świątyni odbyła się dnia 24 grudnia 1974 roku, a świadkiem tej uroczystości był biskup pomocniczy Czesław Lewandowski.

15 czerwca 1977 roku, wydzielono samodzielną parafię pod wezwaniem bł. Maksymiliana Kolbego, która powstała z obszaru parafii św. Wojciecha. Pierwszym jej proboszczem został ksiądz Antoni Łassa, który zainicjował budowę kościoła. Istotnym momentem w historii tego miejsca było jego konsekrowanie przez biskupa Jana Zarębę, które miało miejsce 17 października 1981 roku, w dniu czterdziestej rocznicy męczeństwa oraz dziesięciolecia beatyfikacji patrona świątyni.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku, w tym kościele zorganizowano pomoc charytatywną, która była możliwa dzięki darom przychodzącym z Zachodu. To miejsce wsparło represjonowanych pracowników huty Aluminium Konin i ich rodziny, oferując im nie tylko duchowe, ale i materialne wsparcie.

W kościele odprawiano msze w intencji Ojczyzny oraz z okazji rocznic historycznych, a także w intencji ludzi pracy. Dodatkowo, odbywały się tutaj uroczystości związane z poświęceniem krzyży i sztandarów związkowych zakładów pracy, takich jak Fabryka Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego w 1985 roku. Ponadto organizowano msze w intencji internowanych, a także za poległych w czasie II Wojny Światowej, a także w latach 1956, 1970 i 1981.

W ciągu tych lat, kościół stał się także miejscem, w którym odbywały się różnorodne wydarzenia, takie jak wystawy, spotkania opłatkowe dla osób internowanych oraz pielgrzymki, w tym do grobu prymasa Stefana Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, a także do Lichenia i Częstochowy, gdzie uczestnicy mieli możliwość spotkania z Janem Pawłem II.

W 1989 roku, przy parafii, uruchomiono Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej, gdzie został utworzony komitet obywatelski, który przygotowywał kampanię wyborczą na dzień 4 czerwca w województwie konińskim.

Przypisy

  1. Promocja książki „Nie można uśmiercić nadziei. Reminiscencje śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w Wielkopolsce 1984–1989” – Konin, 04.11.2009 r. [dostęp 22.01.2023 r.]
  2. ElżbietaE. Wojcieszyk ElżbietaE., Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 06.11.2022 r.]
  3. Historia parafii. Rzymskokatolicka parafia św. Maksymiliana w Koninie. [dostęp 11.04.2021 r.]

Oceń: Kościół św. Maksymiliana w Koninie

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:13