Kościół św. Marii Magdaleny i klasztor Reformatów w Koninie


Kościół świętej Marii Magdaleny oraz klasztor Reformatów w Koninie to unikalne miejsce o bogatej historii i znaczeniu religijnym. Zlokalizowane na Przedmieściu Kolskim, przy ulicy Reformackiej, stanowią centralny punkt dla lokalnej społeczności katolickiej. Kościół, który zbudowano w 1727 roku w stylu barokowym, charakteryzuje się jednonawową konstrukcją oraz trzema ołtarzami późnobarokowymi z połowy XVIII wieku.

Wnętrze świątyni zachwyca również licznymi dziełami sztuki. Wśród nich znajduje się rzeźba Pieta Chrystusa Frasobliwego, która powstała w 1430 roku i ma wyraźnie ludowy charakter. Ponadto, można tam zobaczyć gotycką rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem z 1490 roku, która jest świadectwem wielowiekowej tradycji i kultury religijnej regionu.

Klasztor przylega do kościoła od strony wschodniej i został wzniesiony w 1733 roku przez brata Mateusza Osieckiego. Jego architektura jest dwukondygnacyjna, zaprojektowana na planie podkowy, z pięknym wirydarzem umiejscowionym pośrodku. Dodatkowo, kondygnacje są oddzielone gzymsem kordonowym, co podkreśla ich elegancki styl. Na uwagę zasługuje rotunda znajdująca się na zbiegu północnego i wschodniego skrzydła, która pierwotnie mieściła bibliotekę klasztorną.

Kościół, który od 1969 roku pełni także funkcję parafialną, jest doskonałym przykładem harmonijnego połączenia duchowości oraz architektury, zasługującym na szczególną uwagę każdego odwiedzającego.

Przypisy

  1. Piotr Maluśkiewicz: Zabytkowe klasztory w Wielkopolsce. Poznań: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, 2006 r., s. 132-135.

Oceń: Kościół św. Marii Magdaleny i klasztor Reformatów w Koninie

Średnia ocena:5 Liczba ocen:16