Józef Naglik


Józef Naglik to postać, która na trwałe zapisała się w historii Polski. Urodził się 18 listopada 1899 roku w Koninie, a jego życie zakończyło się tragicznie w 1940 roku, choć dokładna data pozostaje nieznana.

Był on starszym sierżantem Wojska Polskiego oraz dowódcą strażnicy Korpusu Ochrony Pogranicza w Skałacie, usytuowanej nieopodal Tarnopola. Jako żołnierz wziął udział w ważnych zadaniach związanych z ochroną granic.

Niestety, Józef Naglik stał się także ofiara zbrodni katyńskiej, co podkreśla tragiczny los wielu żołnierzy i cywilów tamtego okresu. Jego historia to nie tylko biografia, ale także przestroga i przypomnienie o brutalnych wydarzeniach II wojny światowej.

Życiorys

Józef Naglik był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920, co zaowocowało przyznaniem mu Krzyża Walecznych. W latach poprzedzających wybuch II wojny światowej pełnił bardzo ważną rolę jako dowódca strażnicy Korpusu Ochrony Pogranicza. Niestety, został aresztowany w październiku 1939 roku w swoim domu w Skałacie przez funkcjonariuszy NKWD.

Zgodnie z zachowanymi dokumentami, Naglik znalazł się wśród około 3,4 tys. więźniów, którzy zostali przetransportowani w październiku 1940 roku do Kijowa, Charkowa i Chersonia. Okoliczności jego śmierci pozostają nieznane. W czasie wojny rodzina Józefa Naglika została zesłana w głąb Kazachstanu, a po radzennych zmianach demokratycznych w Polsce jego córka podejmowała liczne próby jego odnalezienia, m.in. poprzez Rodziny Katyńskie, Ośrodek Karta oraz telewizyjny program „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”.

W 2007 roku, w trakcie wykopalisk w Bykowni, która jest uważana za potencjalne miejsce pochówku polskich oficerów pomordowanych na Wschodzie, odkryto nieśmiertelnik należący do sierżanta Józefa Naglika. Historycy uznali, że ten nieśmiertelnik jest pierwszym niepodważalnym dowodem na to, że część z pomordowanych Polaków została zabita w Kijowie, a następnie pochowana w zbiorowych mogiłach w Bykowni. Nazwisko Józefa Naglika figuruję na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej.

Ostatecznie został pochowany na otwartym w 2012 roku Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.

Przypisy

  1. O nas - centrumpomocygw [online], wyborcza.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
  2. Sławomir Kalbarczyk. Ukraińska Lista Katyńska. „Komentarze historyczne”, s. 54. Instytut Pamięci Narodowej.
  3. Listy katyńskiej ciąg dalszy. Straceni na Ukrainie, Zeszyty Katyńskie, Warszawa 1994, s. 64.

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Romuald Ganowicz | Zbigniew Chruściński | Bohdan Stachlewski | Witold Sztark | Ryszard Grundman | Eugeniusz Strzelczyński

Oceń: Józef Naglik

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:9