Parafia św. Marii Magdaleny, która znajduje się w Koninie, jest parafią rzymskokatolicką włączoną do struktury diecezji włocławskiej. To miejsce duchowego zaangażowania należy do dekanatu konińskiego I.
Historia tej wspólnoty religijnej rozpoczęła się w 1969 roku, kiedy to parafia została erygowana. Od samego początku prowadzona jest przez ojców franciszkanów, którzy reprezentują Prowincję Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych.
Historia
W 1629 roku arcybiskup gnieźnieński Jan Wężyk, w swoim dokumencie z 28 września, udzielił pozytywnej rekomendacji dla lokacji klasztoru franciszkanów w podkrakowskim Koninie. Zaledwie dwa lata później, 15 marca 1631 roku, nastąpiło formalne utworzenie konwentu franciszkanów-reformatów przy kościele św. Marii Magdaleny. W akcie erekcyjnym król Zygmunt III Waza szczegółowo wyjaśniał powody osadzenia reformackiego klasztoru w tym mieście oraz wypunktowywał jego przywileje, powinności i zasady współpracy z lokalną społecznością. Głównie do realizacji królewskiego programu kontrreformacyjnego, który miał na celu ograniczenie wpływów innowierców, na tym terenie powstała nowa fundacja klasztorna w pobliżu istniejącego ośrodka braci czeskich w Żychlinie.
Początkowo klasztor znajdował się pod jurysdykcją wielkopolskiej prowincji św. Antoniego z Padwy. Niestety, w roku 1661 drewniane zabudowania kościoła oraz klasztoru uległy zniszczeniu w pożarze, co zaowocowało budową nowego, murowanego kościoła klasztornego. 31 maja 1699 roku, kościół ten został konsekrowany przez biskupa Hieronima Wierzbowskiego, sufragana poznańskiego. Prace wykończeniowe trwały aż do lat 1727-1733 przy znacznej pomocy księżnej Teofili z Leszczyńskich Wiśniowieckiej, kasztelanowej krakowskiej.
W 1864 roku, po intensywnym udziale reformatów w Powstaniu Styczniowym, klasztor został zamknięty, a jego niektórzy członkowie internowani w Kaliszu. Wówczas diecezjalni księża przejęli opiekę nad kościołem, a budynki klasztorne zostały zajęte przez rosyjskich żołnierzy z 13. kargopolskiego pułku dragonów. Po zakończeniu I wojny światowej, w roku 1919 franciszkanie powrócili do rodzinnego Konina. Biskup Stanisław Zdzitowiecki przekazał kościół pod ich zarząd, a pierwszym przełożonym został o. Jan Milicki, który jednocześnie pełnił rolę prefekta miejscowego gimnazjum oraz nauczyciela łaciny. W klasztornych budynkach mieściła się najpierw szkoła powszechna, później bursa gimnazjalna.
W 1940 roku franciszkanie zostali eksmitowani przez władze hitlerowskie, które przekształciły klasztor w internat dla młodzieży, a kościół w szkołę. W wyniku tych działań wnętrze świątyni zostało zniszczone, a część klasztornych pomieszczeń oraz kaplica Matki Bożej wyburzona, na co miała wpływ przebudowa bryły klasztoru. Kaplica została jednak odbudowana w 1999 roku.
Po wojnie, w 1945 roku, sobotnie zbrojne działania przyniosły wyzwolenie miasta, a w budynkach klasztornych zaczęły działać dwie szkoły podstawowe oraz magazyny przedsiębiorstwa „Prasa–Książka–Ruch”. W rezultacie, powracający do Konina franciszkanie zyskali w ramach rekompensaty kościół protestancki oraz dawną siedzibę pastora, która znajdowała się w bliskim sąsiedztwie. Po przeniesieniu szkół do innych lokalizacji, bracia powrócili do zniszczonego kościoła oraz wspomnianych budynków klasztornych. Rekonstrukcja wnętrza świątyni trwała do 1956 roku, natomiast odbudowa uszkodzonych ołtarzy miała miejsce do 1967 roku. Świątynię odbudowano na podstawie zachowanych zdjęć. W maju 1967 roku, po zakończonych pracach, biskup Antoni Pawłowski poświęcił odrestaurowany ołtarz główny, o który dbali zarówno zakonnicy, jak i wierni.
Dwa lata później, w 1969 roku, w kościele erygowano nową parafię pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, równocześnie ustalając jej granice względem pobliskiej parafii św. Bartłomieja. Ostateczne przywrócenie wszystkich zabudowań zakonnych do użytku miało miejsce w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Od tego momentu rozpoczęto szeroki remont zarówno kościoła, jak i klasztoru, który trwa do dziś.
Przypisy
- Franziszkanie Konin – Historia. [dostęp 15.09.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Miłosierdzia Bożego w Koninie | Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Koninie | Parafia bł. Jerzego Matulewicza w Koninie | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Koninie | Parafia św. Bartłomieja w Koninie | Parafia św. Faustyny w Koninie | Parafia św. Maksymiliana w Koninie | Parafia św. Wojciecha w Koninie | Parafia Ewangelicko-Augsburska w Koninie | Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Koninie | Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Koninie | Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w KoninieOceń: Parafia św. Marii Magdaleny w Koninie