Władysław Godlewski (rolnik)


Władysław Godlewski przyszedł na świat 26 września 1913 roku w Koninie. Wkrótce po rozpoczęciu wojny, 12 września 1939 roku, jego życie mogło zakończyć się tragicznie, gdyż zginął prawdopodobnie w Zgierzu.

Był polskim rolnikiem, hodowcą i wojskowym, znanym ze swojej pasji do pracy na roli oraz zaangażowania w służbę wojskową. Godlewski stanowi przykład ludzi, którzy w trudnych czasach starali się łączyć życie codzienne z poczuciem patriotyzmu.

Życiorys

Władysław Godlewski przyszedł na świat jako syn Jana Nepomucena Godlewskiego, uznanego ziemianina, lekarza i społecznika, oraz Jadwigi z domu Porowskiej. Jego przodkowie, wywodzący się z linii ojca, byli posiadaczami herbu Gozdawa. Rodzina Godlewskich była znacznie rozgałęziona, posiadał on młodszą siostrę Wandę, która zginęła w czasie II wojny światowej, a także dwie starsze siostry: Aleksandrę, inżyniera rolnictwa i projektantkę, a także Marię, żonę Tadeusza Vetulaniego oraz matkę Zygmunta.

W młodości chłonął wiedzę i wartości z rodzinnego, ziemiańskiego środowiska, co miało wpływ na jego przyszłe wybory życiowe. Dorastał w malowniczej wsi Cząstków, położonej w powiecie konińskim, którą zarządzał jego ojciec. W latach 1923–1931 uczęszczał do Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu, gdzie zdobywał podstawową wiedzę, równocześnie uczestnicząc w różnych aktywnościach, które rozwijały jego zainteresowania.

Zaraz po zakończeniu nauki, jako ochotnik, zaciągnął się do służby wojskowej, odbywając ją w podchorążówce w Grudziądzu. W 1933 roku rozpoczął studia na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1938 roku uzyskał dyplom inżyniera rolnictwa, zdobywając wiedzę na temat hodowli koni oraz rolnictwa z uwzględnieniem warunków lokalnych. Jego praca dyplomowa, przygotowana pod mentorską opieką Tadeusza Vetulaniego, została opublikowana w Rocznikach Nauk Rolniczych i Leśnych.

Po zakończeniu studiów, Godlewski zatrudnił się na tym samym wydziale, równocześnie kontynuując samodzielną edukację. Niestety latem 1939 roku został powołany do wojska. Po ataku Niemców na Polskę, został wysłany na front, gdzie 9 września 1939 roku w pobliżu Łęczycy doznał ciężkich ran. Zmarł najprawdopodobniej 12 września 1939 roku w Zgierzu. Jego ciało, początkowo pochowane w Zgierzu, później przeniesiono na cmentarz parafialny w Dobrosołowie. Pośmiertnie odznaczono go srebrnym orderem Virtuti Militari, w uznaniu jego patriotycznej postawy.

Przypisy

  1. a b c d e OSA | Otwarty System Archiwizacji [online], osa.archiwa.org [dostęp 29.01.2022 r.] .
  2. Jarosław Matysiak: Materiały Tadeusza Vetulaniego (1897–1952). Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – Oddział w Poznaniu. [dostęp 22.02.2019 r.]
  3. a b c d e f g Tadeusz Vetulani: Godlewski Władysław (1913–1939). W: Polski Słownik Biograficzny. T. VIII. 1959 r., s. 188.
  4. a b c d e Janina Leskiewiczowa (red.), Ziemianie polscy XX w. Słownik biograficzny. Część 3, Warszawa 1996 r., Wydawnictwo DiG, s. 53–57. (ISBN 83-8549-60-4)
  5. Dr Jan Godlewski. Wspomnienie pośmiertne. Śp. Dr Nepomucen Godlewski. „Nowiny Lekarskie”. Nr 1, 01.01.1947 r.
  6. a b https://osa.archiwa.org/api/files/view/79058

Oceń: Władysław Godlewski (rolnik)

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:13