Józef Dobrochowski


Józef Dobrochowski, urodzony 21 grudnia 1904 roku w Koninie, to postać, której życie i działalność mają znaczący wpływ na historię polskiego duchowieństwa. Zmarł 14 kwietnia 1988 roku w Bydgoszczy, a jego droga duchowa była pełna znaczących wyborów.

Był on duchownym starokatolickim, pełniącym rolę kapłana w Polskim Narodowym Kościele Katolickim (PNKK), który działał w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Po powrocie do Polski w 1951 roku, zmienił nazwę swojego kościoła na Kościół Polskokatolicki, aby lepiej odzwierciedlić jego służbę w rodzimej przestrzeni religijnej.

Warto zaznaczyć, że od pierwszej połowy 1951 roku Dobrochowski stał na czele Polskiego Kościoła Starokatolickiego, przyczyniając się do jego rozwoju i organizacji w kraju. Jego ostatnie lata życia ponownie skierowały go w stronę Kościoła rzymskokatolickiego, do którego konwertował przed swoją śmiercią, co stanowi ważny element jego biografii.

Życiorys

W latach 30. XX wieku ks. Józef Dobrochowski pełnił funkcję proboszcza w polskokatolickiej parafii w Borysławiu. To właśnie jego staraniami została erygowana parafia w Lublinie. Po zakończeniu II wojny światowej, w latach 1945–1951, angażował się w duszpasterstwo w Bydgoszczy.

W okresie tym ks. Dobrochowski pełnił również rolę lidera grupy inicjatywnej, która zrzeszała duchownych Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (PNKK). Grupa ta była pod kontrolą funkcjonariuszy V Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz pracowników Wydziału III Urzędu do Spraw Wyznań. Po aresztowaniu bpa Józefa Padewskiego w 1951 roku, to właśnie oni przejęli kontrolę nad działalnością diecezji misyjnej PNKK.

Jednakże działania państwowe doprowadziły do czystek w PNKK, w wyniku których ks. Józef Dobrochowski został wydalony z Kościoła w 1951 roku. Powodem tej decyzji były jego zbyt wyraźne związki z MBP i UdSW, brak postępów w porządkowaniu spraw administracyjno-organizacyjnych Kościoła oraz trudności w wyjaśnianiu duchownym i wiernym potrzeby wprowadzania zmian.

Po wydaleniu, przeszedł do Polskiego Kościoła Starokatolickiego, gdzie zyskał sakrę biskupią, co oznaczało nowy etap w jego życiu duchowym i posłudze.

Przypisy

  1. S. Pastuszewski, Ksiądz Józef Dobrochowski (1904-1988) jako informator UB o pseudonimie "Grzmot", "Kronika Bydgoska", T. 35 (2014), s. 73-108
  2. dr Konrad Białecki, Lepsi Katolicy, [w: Biuletyn IPN 3/38/2004 – s. 3]
  3. "tamże", 01.01.1952 r., s. 111
  4. "tamże", 01.01.1947 r.
  5. "Posłannictwo", 01.01.1936 r.

Oceń: Józef Dobrochowski

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:11