Samuel Cunge to wybitna postać w historii polskiej medycyny. Urodził się 18 czerwca 1865 roku w Koninie, a swoje życie zakończył 20 października 1942 roku w Warszawie.
Był to lekarz chirurg pochodzenia żydowskiego, którego osiągnięcia i wkład w rozwój chirurgii w Polsce są nadal pamiętane.
Życiorys
Samuel Cunge przyszedł na świat w Koninie w żydowskiej rodzinie, jako najmłodszy z synów Jakuba Cunge. Wyrósł w atmosferze, która sprzyjała edukacji; ukończył czteroklasową szkołę w rodzinnym mieście, a następnie kontynuował naukę w gimnazjum w Kaliszu, które zakończył z sukcesem w 1887 roku. Po zakończeniu nauki, zdecydował się na studia medyczne na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał dyplom 20 grudnia 1893 r.
Po ukończeniu studiów, początkowo pracował jako chirurg w ambulatorium rosyjskiego Czerwonego Krzyża, które mieściło się przy ulicy Smoczej, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Elżbiety. Jego kariera szybko się rozwijała; od stycznia 1900 do grudnia 1905 roku był asystentem nadetatowym w Klinice Chirurgii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zdobywał cenne doświadczenie zawodowe.
W 1905 roku los postawił go w trudnej sytuacji, gdyż został wysłany jako chirurg wojskowy na Daleki Wschód, na front w związku z wojną rosyjsko-japońską. Po zakończeniu konfliktu, w 1906 roku objął stanowisko kierownika lecznicy rosyjskiego Czerwonego Krzyża. Po I wojnie światowej przez pewien czas prowadził wolną praktykę, lecz z powodu kłopotów zdrowotnych, jakimi była zaćma, musiał porzucić chirurgię na rzecz interny.
Jego gabinet lekarski oraz mieszkanie znajdowały się przy ulicy Chłodnej 34. Czas II wojny światowej przyniósł dramatyczne zmiany; podczas okupacji niemieckiej jego mieszkanie zostało zarekwirowane, a sam Cunge z rodziną musiał zamieszkać w jednym pokoju. W getcie warszawskim żyli przy ul. Dzielnej 32, niestety cała rodzina zginęła w czasie Holokaustu.
Na zawsze odszedł z tego świata i znalazł swój spokój na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej, pozostawiając po sobie smutną historię oraz pamięć o tragicznych wydarzeniach, które dotknęły jego życie i bliskich.
Życie prywatne
Samuel Cunge był żonaty z Hendą Heleną z Krantzów, co stanowi istotny element jego życia prywatnego. Para doczekała się syna, Jakuba Mieczysława, który zasłynął jako lekarz oraz neurolog, a jego życie przypadło na lata 1908−1942.
Przypisy
- Grób Samuela Cunge w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie.
- Urzędowy spis lekarzy uprawnionych do wykonywania praktyki lekarskiej oraz aptek w Rzeczypospolitej Polskiej. R. Olesiński, W. Merkel i S-ka 25.09.1924 r. s. 197.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Michał Strykowski | Maria Vetulani (chirurg stomatolog)Oceń: Samuel Cunge