Michał Strykowski


Michał Strykowski to postać, której życie i działalność są ściśle związane z burzliwymi wydarzeniami pierwszej połowy XX wieku. Urodził się 13 czerwca 1903 roku w Koninie, a swoją działalność zawodową związał z weterynarią, zyskując uznanie w swoim fachu.

Jednakże, poza pracą zawodową, Strykowski był również aktywnym działaczem w ruchu syjonistycznym, dokładniej w jego rewizjonistycznej tendencji. Jego zaangażowanie w kwestie związane z żydowską tożsamością i walką o prawa Żydów było niezwykle istotne w tamtym czasie.

Michał Strykowski był także członkiem komendy Żydowskiego Związku Wojskowego, organizacji, która miała na celu mobilizację Żydów do walki z opresją i dyskryminacją. Jego działania w tym zakresie pozostawiły trwały ślad w historii, mimo tragicznego zakończenia jego życia, które miało miejsce we wrześniu 1943 roku w Poniatowej.

Życiorys

Jego ojciec, Szmul, prowadził sklep specjalizujący się w sprzedaży gwoździ w Koninie. W 1924 roku ukończył edukację w Koedukacyjnym Gimnazjum Żydowskim znajdującym się w Koninie. Razem z bratem, Natanem, odegrał ważną rolę w zakładaniu lokalnych struktur rewizjonistycznych w tym mieście. W 1935 roku zdobył dyplom na Wydziale Weterynarii Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł doktora. Po przeprowadzce do Warszawy, zamieszkał przy ulicy Franciszkańskiej 8.

Przed wybuchem II wojny światowej, Michał Strykowski należał do Komitetu Centralnego Polskiej Partii Syjonistycznej Organizacji Rewizjonistów. Dodatkowo pełnił funkcję redaktora czasopisma „Trybuna Akademicka”. Niewiele wiadomo o jego doświadczeniach w czasie wojny. Podczas niemieckiej okupacji znalazł się w warszawskim getcie. Należał do Żydowskiego Związku Wojskowego, gdzie razem z Dawidem Wdowińskim oraz Leonem Rodalem był członkiem komitetu politycznego tego związku.

Prawdopodobnie aktywnie uczestniczył w powstaniu w warszawskim getcie. Niestety, zginął we wrześniu 1943 roku w obozie pracy przymusowej w Poniatowej. Okoliczności i czas, w których tam trafił, pozostają nieznane.

Przypisy

  1. a b c Szymon Pietrzykowski – Dr Michał Strykowski (1903–1943) w „Tłomackie 3/5” (nr 1/2024) s. 31–35

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Maria Vetulani (chirurg stomatolog) | Samuel Cunge

Oceń: Michał Strykowski

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:18