Julius Fromm


Julius Fromm, właściwie znany jako Israel From, to postać, która zapisała się na kartach historii jako wybitny chemik o żydowskich korzeniach. Urodził się 4 marca 1883 roku w Koninie, a swoje życie zakończył 12 maja 1945 roku w Londynie. Był polsko-niemieckim wynalazcą, który zrewolucjonizował sposób produkcji prezerwatyw.

Jego najważniejszym osiągnięciem było opracowanie technologii wytwarzania prezerwatyw z wykorzystaniem ciekłej gumy, znanej jako lateks, co pozwoliło na uzyskanie cienkościennych i bezszwowych produktów. Innowacje te miały ogromny wpływ na przemysł i przyniosły znaczące zmiany w postrzeganiu i używaniu środków antykoncepcyjnych.

Życiorys

Julius Fromm przyszedł na świat w skromnej rodzinie żydowskiej, której członkami byli jego rodzice, Sara i Baruch Fromm. Jego miejsce urodzenia to Konin, piękne miasto leżące na obszarze Królestwa Polskiego. Był najstarszym dzieckiem w rodzinie, która składała się z sześciu dzieci. Z powodu trudności finansowych w 1893 roku, rodzina zmuszona była do emigracji do Berlina, gdzie utrzymywała się z produkcji papierosów.

Po śmierci ojca oraz brata w 1906 roku, Julius stał przed wyzwaniem zapewnienia bytności dla swojej rodziny. W tym samym roku wstąpił w związek małżeński, a sześć lat później, po ukończeniu wieczorowego kursu z chemii, zainicjował działalność w branży gospodarczej, zakładając firmę Fromm Act Gummiwerke Company Ltd., która zajmowała się produkcją perfum i wyrobów z gumy.

W 1912 roku, wykorzystując ewolucję podejścia do seksualności w Europie i liberalne nastawienie w Niemczech, wynalazł nowoczesną, bezszwową prezerwatywę lateksową, opatentowując swój proces produkcyjny. Wcześniej prezerwatywy wykonywano głównie z jelit zwierzęcych, grubych guma lub pęcherzy ryb, co czyniło jego innowację wyjątkowym osiągnięciem. Pionierskie zastosowanie lateksu, które wcześniej wprowadził Charles Goodyear, przyczyniło się do szybkiego wywołania zainteresowania tym produktem, co pozwoliło mu stać się głównym dostawcą dla armii niemieckiej.

Mimo klęski Niemiec w I wojnie światowej, po 1918 roku, ekspansja działalności Fromma w branży prezerwatyw nie została zatrzymana. W 1922 roku otworzył swoją pierwszą fabrykę w Berlinie, co stanowiło początek masowej produkcji präzerwatyw Fromm Acts. Wkrótce marka zyskała na popularności, stając się synonimem jakości i innowacji, co przyniosło mu niechęć katolickich biskupów, protestujących przeciwko środkom kontroli urodzeń.

Niemniej jednak, mimo braku reklam, produkty z logo Fromm Acts cieszyły się dużym zainteresowaniem. W latach 30. XX wieku przedsiębiorstwo mogło w końcu pozwolić sobie na promowanie swojego towaru hasłem „Die Konkurrenz platzt”, co znacząco zwiększyło ich dostępność oraz sprzedaż, zauważając ogromne zapotrzebowanie na przystępne środki antykoncepcyjne. Innowacyjne prezerwatywy Fromm Acts pomogły milionom ludzi w Niemczech w zabezpieczaniu się przed chorobami wenerycznymi i regulowaniem urodzin.

Fromm wprowadził wiele innowacji do produkcji, oferując prezerwatywy w rozmaitych kolorach oraz wykorzystując automaty do sprzedaży. W 1926 roku jego przedsiębiorstwo miało już przedstawicielstwa w najważniejszych miastach świata, od Antwerpii po Auckland. W 1931 roku produkowano około 50 milionów prezerwatyw rocznie, co wskazuje na ogromny sukces jego działalności.

Jednak cały ten rozwój został przerwany, gdy w Niemczech doszli do władzy naziści. Chociaż Fromm początkowo pozostawał optymistą i liczył na wsparcie niemieckich dyrektorów swojego przedsiębiorstwa, którzy byli członkami NSDAP, rzeczywistość szybko stała się brutalna. W 1934 roku uciekł do Francji jego najstarszy syn, Maks, a cztery lata później Fromm został zmuszony do sprzedaży swojego biznesu za kwotę 116 000 marek.

Transakcja dotyczyła przeniesienia własności do matki chrzestnej Hermanna Göringa, Elizabeth von Epenstein, w ramach polityki aryzacji. Julius Fromm wraz z częścią rodziny zdecydował się na ucieczkę do Anglii, podczas gdy jego brat i dwie siostry pozostali w Niemczech, gdzie tragicznie zginęli w obozie Auschwitz-Birkenau. Fromm zmarł na zawał serca w Londynie 12 maja 1945 roku, kilka dni po zakończeniu drugiej wojny światowej w Europie.

Rodzina Frommów nigdy nie odzyskała swojego majątku. W pierwszej kolejności ich roszczenia zostały odrzucone przez ZSRR, który zajął te tereny, a następnie sądy zasądziły odmowę zwrotu, powołując się na akt sprzedaży firmy rodzinie Göringa, a nie na jej konfiskatę przez nazistów. W 1949 roku nastąpiła nacjonalizacja fabryk, które pozostały po stronie Niemiec wschodnich. Syn Juliusza, Herbert, odkupił od kuzyna Göringa prawa do marki Fromm Acts, a licencja ta wciąż jest używana do produkcji prezerwatyw Billy Boy przez przedsiębiorstwo Mapa GmbH w Zeven.

Upamiętnienie

W 2019 roku w Muzeum Okręgowym w Koninie miała miejsce znacząca wystawa, która była pierwszą w kraju poświęconą postaci Juliusza Fromma.

Przypisy

  1. Polscy wynalazcy i ich zapomniane osiągnięcia [cz. 2 - Julius Fromm (1883-1945) – lateksowa prezerwatywa.]. gadzetomania.pl. [dostęp 21.04.2024 r.]
  2. a b c Prezerwatywa od A do Z.. web.archive.org. [dostęp 21.04.2024 r.]
  3. a b Prezerwatywa od A do Z.. www.fr.de. [dostęp 21.04.2024 r.]
  4. Julius Fromm na mapie. Korzystajmy z tego, że wrócił. [dostęp 29.10.2022 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":

Kazimierz Czyżewski (inżynier) | Hanka Zaniewska

Oceń: Julius Fromm

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:12