UWAGA! Dołącz do nowej grupy Konin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Pamięć o Mieczysławie G. Bekkerze w Koninie: warsztaty, wykłady i nowe inicjatywy


Mieczysław G. Bekker, znany jako twórca systemów jezdnych łazika księżycowego, jest postacią, która w Polsce nie cieszy się jeszcze wystarczającą popularnością. O jego osiągnięciach i wpływie na rozwój technologii kosmicznych opowiedział dr inż. Andrzej Selenta podczas wykładu w Koninie. Tematyka wykładu koncentrowała się na życiu i dorobku naukowym Bekker, a także na jego związku z miastem, w którym spędził swoje najważniejsze lata. Wykład zainicjował szereg działań mających na celu przywrócenie pamięci o uczonym.

Podczas wykładu dr inż. Selenta zwrócił uwagę na to, jak mało osób w Polsce, a zwłaszcza w Koninie, zna historię Mieczysława Bekkera. Mimo że jego praca zawodowa, w tym projekt dla NASA, przyniosła mu wiele sukcesów, wciąż brakuje wiedzy na temat jego wpływu na naukę oraz technologię. Selenta, który od lat 90. bada spuściznę Bekker, podzielił się swoimi doświadczeniami oraz informacjami, które mogą przybliżyć mieszkańcom Konina postać tego wybitnego naukowca.

W wykładzie udział wzięła rodzina Bekkera oraz przedstawiciele władz miasta. Na wydarzeniu ogłoszono, że Senat RP uhonoruje Bekker uchwałą, a w Koninie powstanie izbę pamięci poświęconą jego dorobkowi. Zastępca prezydenta Konina, Witold Nowak, zapowiedział, że w planach jest stworzenie repliki łazika księżycowego oraz zorganizowanie pikników naukowych, które przybliżą osiągnięcia Bekker szerszej publiczności. W projekcie działań mających na celu upamiętnienie Bekker, Selenta podkreślił znaczenie wspólnej pracy ludzi, aby przywrócić pamięć o bohaterze.

Źródło: Koniński Dom Kultury


Oceń: Pamięć o Mieczysławie G. Bekkerze w Koninie: warsztaty, wykłady i nowe inicjatywy

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:6


Zobacz Także