Chorzeń


Chorzeń to jedna z dzielnic Konina, położona w zachodniej części miasta. Jest to wieś królewska, która była częścią starostwa konińskiego.

Warto zauważyć, że na koniec XVI wieku Chorzeń znajdował się w granicach powiatu konińskiego, będącego częścią województwa kaliskiego. Historia tego miejsca jest bogata i związana z rozwojem regionu.

Historia

Do 1967 roku Chorzeń funkcjonował jako wieś, będąca sołectwem Konina, usytuowaną przy drodze, która prowadziła w kierunku Poznania. W miejscowości tej miała swoją siedzibę szkoła podstawowa, a także aktywnie działająca do dnia dzisiejszego Ochotnicza Straż Pożarna Konin-Chorzeń. W latach pięćdziesiątych XX wieku, w rezultacie napływu ludności z Konina, we wsi zaczęto budować wiele domów jednorodzinnych. Wówczas dotychczasowy budynek szkolny okazał się za mały i podjęto decyzję o wzniesieniu nowego gmachu, który został otwarty w 1964 roku.

W 1967 roku sołectwo zostało przyłączone do granic Konina. W związku z tym Szkoła Podstawowa w Chorzniu zyskała nową nazwę – przekształcono ją w Szkołę Podstawową nr 9 w Koninie. W połowie lat osiemdziesiątych zawiązało się porozumienie pomiędzy siedmioma dużymi zakładami pracy z rejonu konińskiego, które miało na celu stworzenie nowego osiedla mieszkalnego dla pracowników na przyłączonych gruntach miejskich. W tym celu zarejestrowano Międzyzakładową Spółdzielnię Mieszkaniową „Związkowiec”, która miała zająć się tym projektem.

Pierwszy budynek mieszkalny oddano do użytku w 1990 roku, a ostatni – przy ulicy Krokusowej 3 – w 1999 roku. Łącznie w owym czasie powstało 23 bloki mieszkalne, w których znajdują się 1256 mieszkań. Z powodu rosnącej liczby uczniów, gmach, w którym wcześniej mieściła się szkoła podstawowa, znów stał się niewystarczający. Dlatego w 1993 roku otwarto nowy gmach, który do dziś służy jako siedziba tej placówki edukacyjnej. Stary budynek został przeznaczony na siedzibę Szkoły Zawodowej im. Mikołaja Kopernika.

W 2003 roku, cztery lata po przywróceniu gimnazjów do polskiego systemu edukacji, obok Szkoły Podstawowej nr 9 otwarto nowy gmach Gimnazjum nr 3. Z kolei w 2008 roku dokonano otwarcia budynku, do którego przeniesiono Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego. Warto również zaznaczyć, że przed realizacją osiedla Chorzeń zbudowano Osiedle Zakładowe PKP, które miało służyć pracownikom wagonowni. Do dnia dzisiejszego zamieszkiwane są prowizoryczne baraki zlokalizowane przy przystanku Konin Zachód.

Edukacja

W Chorzniu zlokalizowane są trzy istotne placówki edukacyjne, które pełnią ważną rolę w kształceniu młodzieży oraz zapewnieniu opieki dzieciom. Należą do nich:

  • przedszkole nr 16,
  • szkoła podstawowa nr 9,
  • szkoła podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego.

Transport

W okolicach Chorznia znajduje się istotny przystanek kolejowy Konin Zachód, który usytuowany jest na międzynarodowej trasie kolejowej E 20, łączącej Berlin z Moskwą. Powstanie tego przystanku było rezultatem prognoz odnośnie do rozwoju osiedla, które miało znacznie większy potencjał niż rzeczywistość. Niestety, w latach 90. XX wieku, zmiany w ustroju gospodarczym oraz przerwanie wsparcia dla spółdzielni mieszkaniowych przyczyniły się do stagnacji rozwoju tych terenów.

Oprócz komunikacji kolejowej, Chorzeń jest także obsługiwany przez linie autobusowe MZK, w tym linie 52, 58, 61, 64, 65 oraz 100, co zapewnia mieszkańcom i odwiedzającym dogodny dostęp do innych części miasta.

Przemysł

W okolicach linii kolejowej Berlin – Warszawa – Moskwa znajdował się obiekt, którym był Zakład Napraw Taboru oraz lokomotywownia Polskich Kolei Państwowych. Niestety, w latach 90. XX wieku zakład został zamknięty, co spowodowało, że budynki i teren zakładu stały się opuszczone i zaniedbane. Lokomotywownia ta miała istotne znaczenie, obsługując przewozy odbywające się na trasie Konin – Kazimierz Biskupi.

W 2011 roku nastąpił przełom, kiedy to obiekt został sprzedany spółce Torpol. Dzięki temu rozpoczęły się prace rewitalizacyjne oraz zagospodarowanie dotąd nieużywanych budynków, co dało nowe życie temu miejscu.

Przypisy

  1. Rys historyczny Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Koninie.
  2. Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017 r., s. 243.

Oceń: Chorzeń

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:18