Andrzej Woźniak (ur. 1965)


Andrzej Woźniak, urodzony 23 października 1965 roku w Koninie, to znakomity polski piłkarz, który zdobył uznanie jako bramkarz. Jego kariera sportowa jest ściśle związana z różnymi klubami w Łodzi, gdzie spędził znaczną część swojego zawodowego życia.

Nie tylko jako zawodnik, ale również jako trener, Woźniak przyczynił się do rozwoju polskiego futbolu, a jego doświadczenie jako reprezentanta Polski dodatkowo podkreśla jego znaczenie w świecie sportu.

Kariera piłkarska

Kariera klubowa

Andrzej Woźniak swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w rodzinnym mieście, gdzie reprezentował barwy Górnika Konin. Jego talent szybko zauważono i wkrótce trafił do renomowanego Widzewa Łódź. W zespole tym kontynuował swoją karierę, przekształcając się w jednego z kluczowych zawodników. Dodatkowo, miał okazję grać w Orle Łódź oraz GKS Bełchatów.

W 1989 roku podpisał kontrakt z ŁKS Łódź, co zaowocowało debiutem w rozgrywkach I ligi. Po udanym czasie w ŁKS, w przededniu sezonu 1994/95, powrócił do Widzewa. Wspólnie z drużyną zdobył najpierw wicemistrzostwo, a następnie mistrzostwo Polski w 1996 roku. Jego dalsza kariera doprowadziła go do Portugalii, gdzie dołączył do FC Porto, lecz nie zdołał zająć miejsca w podstawowym składzie.

Po sezonie spędzonym w Porto przeniósł się do SC Braga, a w 1998 roku wrócił do Polski, aby związać się z Lechem Poznań. W barwach Kolejorza wystąpił w trzynastu ligowych meczach, po czym ponownie wrócił do Widzewa, gdzie zakończył swoją sportową karierę.

Kariera międzynarodowa

Woźniak zadebiutował w reprezentacji Polski 9 lutego 1994 roku podczas meczu z Hiszpanią. Szczególne uznanie zyskał po emocjonującym spotkaniu 16 sierpnia 1995 roku z Francją, które odbyło się w ramach kwalifikacji do Euro 1996. Polska drużyna zremisowała 1:1, a Andrzej Woźniak zapisał w tym meczu niejedną udaną interwencję, w tym obronę rzutu karnego oddanego przez Bixente Lizarazu oraz dobitki Vincentego Guérina. Polskie media zaczęły określać go mianem Księcia Paryża, co podkreślało jego wielką rolę w tamtym spotkaniu.

Ostatnie wystąpienie w narodowej drużynie miało miejsce 31 maja 1997 roku, kiedy to Polska przegrała 0:2 z Anglią w Chorzowie. W sumie Woźniak wystąpił dwadzieścia razy w reprezentacji, a jego powołania uzyskiwał od selekcjonerów takich jak Henryk Apostel, Władysław Stachurski oraz Antoni Piechniczek.

Kariera trenerska

W latach 2000-2002 Andrzej Woźniak pełnił rolę trenera bramkarzy w Widzewie Łódź, gdzie zyskał doświadczenie i wpłynął na rozwój młodych zawodników. Następnie zdecydował się na współpracę z Koroną Kielce, gdzie pracował jako asystent Dariusza Wdowczyka oraz zajmował się treningiem bramkarzy. W sezonie 2005/06 Woźniak pełnił funkcje drugiego trenera i jednocześnie szkoleniowca bramkarzy w Pogoni Szczecin, co dodatkowo poszerzyło jego horyzonty w zakresie szkolenia sportowców.

30 maja 2006 roku zajął stanowisko trenera bramkarzy w Lechu Poznań. Tam pracował aż do 2008 roku. Po pewnym czasie powrócił do Szczecina, gdzie miał okazję na nowo zaangażować się w rozwój młodych talentów. 1 lipca 2011 roku został doradcą w Widzewie Łódź, koncentrując się na treningu bramkarskim. Kontynuował współpracę w roli asystenta pierwszego trenera, aż do 2014 roku.

W dniu 19 stycznia 2015 roku objął funkcję opiekuna bramkarzy w klubie występującym na drugim szczeblu rozgrywkowym, Dolcanie Ząbki. Kolejnym krokiem w jego karierze było zostanie szkoleniowcem golkiperów w Lechii Gdańsk od 1 lipca 2015 roku. Po zakończeniu współpracy z Lechią w 2018 roku, krótko powrócił do Widzewa.

W wyniku decyzji prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, Woźniak został włączony do sztabu szkoleniowego Jerzego Brzęczka po objęciu przez niego selekcjonerskiej roli w reprezentacji Polski. Z kadrą narodową rozstał się na początku 2021 roku, po czym szybko znalazł nowe wyzwanie w Widzewie, gdzie kontynuuje swoją karierę trenerską.

Afera korupcyjna

3 kwietnia 2008 roku Andrzej Woźniak został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z zarzutami korupcyjnymi, które miały miejsce w czasie, gdy pełnił rolę asystenta Dariusza Wdowczyka w klubie Korona Kielce. W odpowiedzi na te zarzuty, zarząd jego ówczesnego pracodawcy, Lecha Poznań, zdecydował się zawiesić go do momentu wyjaśnienia okoliczności zatrzymania.

W wyniku przyznania się do postawionych mu zarzutów, Woźniak 4 kwietnia 2008 roku rozwiązał umowę z poznańskim klubem ze skutkiem natychmiastowym. Jego sprawa nie była rozpatrywana w tradycyjny sposób, ponieważ dobrowolnie zgodził się na nałożoną karę. 16 września 2009 roku, Sąd Rejonowy skazał go na 2,5 roku więzienia w zawieszeniu na okres trzech lat, dodatkowo nałożono na niego grzywnę w wysokości 30 tysięcy złotych oraz zakaz pracy w sporcie profesjonalnym przez rok. Z nałożonymi sankcjami wiązały się również koszty sądowe, które wyniosły ponad sześć tysięcy złotych.

29 października 2009 roku, Wydział Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) nałożył na Woźniaka pięcioletnią dyskwalifikację oraz grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych za jego udział w opisywanej aferze korupcyjnej. Po zakończeniu okresu dyskwalifikacji, znalazł nowe zatrudnienie jako specjalista ds. koordynacji grup sportowych w Centrum Piłkarskim PTAK, które należy do Antoniego Ptaka, zlokalizowanym w Gutowie Małym pod Łodzią.

Życie prywatne

Andrzej Woźniak, znany z osiągnięć zawodowych, miał również interesujące życie osobiste. Jego przyszła żona, Joanna, pojawiła się w jego życiu w Łodzi.

Para doczekała się dwóch synów: Jakuba oraz Patryka. Młodszy z nich, Patryk, wykazywał zainteresowanie piłką nożną i trenował na pozycji bramkarza w łódzkim klubie sportowym.

Przypisy

  1. Kontakt Centrum Sportowo-Rekreacyjne PTAK [online], www.pilka.ptak.com.pl [dostęp 17.04.2021 r.]
  2. Poznaliśmy nowy sztab reprezentacji Polski. wmeritum.pl. [dostęp 23.07.2018 r.]
  3. Andrzej Woźniak trenerem bramkarzy w Lechii. [dostęp 08.08.2018 r.]
  4. Rafał Rostkowski. PZPN robi z nas frajerów. „Tygodnik Powszechny”, 06.08.2018 r. [dostęp 08.08.2018 r.]
  5. AndrzejA. Gowarzewski, Biało-czerwoni. Dzieje piłkarskiej reprezentacji Polski 1921-2018, Katowice 2018.
  6. Trener Lecha zatrzymany przez CBA!. wp.pl. [dostęp 17.09.2009 r.]
  7. Prokuratura: Były reprezentant Andrzej W. przyznał się do ustawiania meczów. sport.pl. [dostęp 17.09.2009 r.]
  8. Oświadczenie Zarządu KKS Lech Poznań. lechpoznan.pl. [dostęp 17.09.2009 r.]
  9. Dariusz W. i Andrzej W. skazani za udział w korupcji. 90minut.pl. [dostęp 17.09.2009 r.]
  10. Dariusz W. 3 lata w zawieszeniu, Andrzej W. 2,5 roku w zawieszeniu – wyroki ws. korupcji w Kolporterze Koronie (wideo). echodnia.eu. [dostęp 17.09.2009 r.]
  11. Andrzej W. – czy „niewidzialna ściana marzeń i pragnień” zamieni się w widzialne więzienne kraty?. sport.pl. [dostęp 17.09.2009 r.]
  12. Wozniak, Andrzej. nationalfootballteams.com. [dostęp 17.09.2009 r.]
  13. Ludzie Lecha – Andrzej Woźniak. lechpoznan.pl. [dostęp 17.09.2009 r.]

Oceń: Andrzej Woźniak (ur. 1965)

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:19