11 lipca w Koninie miały miejsce uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci o Polakach, którzy stali się ofiarami ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz Ukraińska Powstańcza Armię (UPA) na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. św. M.M. Kolbego, a następnie uczestnicy przeszli pod tablicę upamiętniającą te tragiczne wydarzenia. Tablica została ufundowana przez Edwarda Kloca, który wspierał rodziny ofiar. W obchodach wzięli udział również przedstawiciele lokalnych władz oraz senatorowie.
Po mszy św. odbyła się modlitwa, a następnie głos zabrali przedstawiciele władz, w tym zastępca prezydenta Konina, który podkreślił znaczenie pamięci o ofiarach ludobójstwa. W imieniu Edwarda Kloca, który nie mógł być obecny, odczytano list. Głos zabrał również senator Leszek Galemba oraz poseł Tomasz Piotr Nowak, którzy zwrócili uwagę na historię oraz tragedię Polaków na Kresach Wschodnich. Deklaracje ich zaangażowania w upamiętnienie tych wydarzeń były wyraźnym symbolem lokalnej solidarności.
Uroczystości zakończyły się składaniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy przed tablicą pamięci. Zastępcy prezydenta Konina, Witold Nowak i Paweł Adamów, reprezentowali Miasto w tym wzruszającym momencie. Warto zaznaczyć, że Narodowy Dzień Pamięci o Polakach był obchodzony w tym roku po raz pierwszy jako święto państwowe, co podkreśla wagę pamięci o tych tragicznych wydarzeniach w historii Polski.
Źródło: Urząd Miasta Konin
Oceń: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa
Zobacz Także