Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie ogłasza wprowadzenie do swoich zbiorów wyjątkowego faksymile renesansowego modlitewnika. Zrealizowane zakupy były możliwe dzięki projektowi „Z książką po drodze 7”, wspieranemu z Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Wkrótce mieszkańcy Konina będą mieli okazję podziwiać „Petites Prières Renée de France”, czyli modlitewnik Renaty Francuskiej z 1517 roku. Książeczka, znana z bogatej ornamentyki, jest doskonałym przykładem iluminowanej sztuki francuskiego renesansu.
Modlitewnik, który trafił do zbiorów lokalnej biblioteki, został stworzony w Paryżu i związany jest z historią Renée de France, córki króla Ludwika XII. W rękopisie znajduje się niezwykła ornamentyka autorstwa Mistrza Claude de France, nadwornego artysty, który potrafił w znakomity sposób łączyć elementy religijne z naturą. Złocone miniatury oraz bordiury z kwiatami przyciągają wzrok, a niecodzienne przedstawienia owadów wzbogacają wizualny przekaz tej unikalnej książeczki.
Warto zaznaczyć, że historia modlitewnika jest równie ekscytująca co jego wygląd. Po ślubie z Ercole II d’Este, Renée przeniosła modlitewnik do Włoch, gdzie stał się on świadkiem ważnych wydarzeń historycznych i kulturowych, w tym spotkań z protestanckimi uczonymi. Niestety oryginał dzieła został skradziony w 1994 roku i do dziś pozostaje zaginiony. Faksymile, które wzbogaca teraz zasoby biblioteki, pozwoli współczesnym czytelnikom odkryć i docenić duchowość oraz sztukę XVI wieku w wyjątkowy sposób, zachowując przy tym wierność zaginionemu pierwowzorowi.
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie
Oceń: Faksymile renesansowego modlitewnika zagości w Koninie
Zobacz Także